szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mögöttünk hagyott hét a nemzetközi piacokon az olaj történelmi mértékű drágulását hozta. A soha nem látott árszintekre érő energiahordozó komoly inflációs nyomást okozhat a gazdaságokban, ami megint átírhatja a jegybankok jövőbeni kamatpolitikai lépéseit.

Ma még azonban nem hatott közvetlenül a kötvénypiacra az olajár-emelkedés, a részvénypiacok pedig saját magukkal voltak elfoglalva, mivel az Egyesült Államokban elkezdődött a gyorsjelentési szezon. A feltörekvő piacok meginogtak a héten, az EUR/JPY és az USD/JPY is megremegett, mivel a jen erősödése azt jelenti, hogy a carry-trade újra alábbhagyott, pozíciókat zártak a befektetők. Ennek oka az lehet, hogy sok helyen ismét történelmi csúcsok alakultak ki és a nyereséget – rövid idő alatt komoly nyereségek képződtek – realizálni kellett, mivel a befektetők nem akarnak abba a hibába esni, mint a hitelválság idején. Így a hazai piacon is érezhető volt a megingás, a BUMIX megtört és a BUX ezúttal jobban teljesített.

Devizapiac. Az EUR/USD újra a gyengülő dollárt mutatja.



Ennek oka, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatvágása valószínűleg elmarad a következő értekezlet után is, mivel a gazdasági növekedés, a foglalkoztatás a vártnál jobb adatokat hozott. Közben a gyorsjelentési szezon is azt mutatja, hogy – a bankszektoron kívül – a vállalatok nyereségei jól alakulnak, ha nem is látható a korábbi évek dinamizmusa.

Az Európai Központi Bank (ECB) nem változtatott a kamatokon, így itt az EUR erősödése ismét megállíthatatlannak látszik. De meddig tarthat a folyamat? Mi az a szint, ahol a dollár már nem fog tovább gyengülni? Ma ezt nehéz megmondani, ám az biztos, hogy az 1,45-ös szint könnyen elérhetővé vált; ott aztán kialakulhat egy sávkereskedés. A kérdés csak az, hogy az európai exportőrök hogyan tudják majd kezelni a kialakult helyzetet.

Ma a dollár ellen nem fogadnánk, de a forinttal szemben egyre inkább építenénk devizapozíciókat, hiszen a HUF folyamatosan túlértékeltnek tűnik, miközben a kockázatvállalási hajlandóság megingásait látjuk, így a gyengülés esélye is adott.



Különösen a dollár vétele hat csábítóan, most mégis türelemre intenénk a vásárlásával kapcsolatban. Inkább az euróban denominált eszközök vételét javasoljuk. Fontos, hogy kötvényeszközöket, vagy large cap és osztalék alapon árazott részvényeket vásároljunk, esetleg a szolgáltatószektor részvényeibe érdemes befektetni.

De alapvetően az európai kötvényeszközök lehetnek hatékony befektetések, mert itt még a hitelválság miatt magasan maradtak a hozamok, miközben a részvénypiac gyengesége okán a csökkenésükre számíthatunk. Európában várhatóan gyengül a konjunktúra, hiszen az erős euró előbb-utóbb negatív hatást gyakorol a gazdasági növekedésre. Tehát dollárban kivárást javasolunk (1,45-ös EUR/USD-nél vétel!), míg az euró tekintetében a pozíciók lassú építése lehet a célravezető.

Nem kizárt a nagyobb korrekció (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A fejlett piacokon a stagnálás vagy az enyhe csökkenés jellemezte a kötvényhozamokat, miközben a feltörekvők esetében kisebb csökkenést tapasztaltunk, de itt a török események komoly kilengéseket okoztak. A hazai aukciókon is szélsőséges eredmények születtek a hozamok és a túljegyzés tekintetében is.



Látható, hogy a csökkenés folytatódott az előző hétről, de a dinamika megtört, egyes esetekben pedig átmeneti emelkedés is megjelent. Ennek oka a növekvő bizonytalanság, ami a nemzetközi piaci helyzet okán jött létre, tehát nem hazai gazdasági okai vannak – ismételten és ezredszer.

Meddig csökkenhetnek a hozamok? Sok tere nincs a csökkenésnek, hiszen az élelmiszerárak, valamint az energiahordozók, nyersanyagok árának emelkedése olyan mértékű, hogy az már komoly tényező az inflációban is. Ennek folytán az MNB várhatóan nem fog sietni az újabb kamatvágással. Ajánlásunk tehát továbbra is a kivárás, de a rövidebb határidőket – lejáratig megtartva – érdemes lehet venni, amíg nem látunk tisztább helyzetet. A török helyzet megoldódása lehet egy ilyen várakozási pont. Ha a törökök lemondanak Észak-Irán bombázásáról, a feltörekvő piacokra nehezedő eladói nyomás is csökkenni fog.

Részvénypiac. A nemzetközi piaci helyzet kissé zilált, mivel a vállalati eredmények vegyesek, de a várakozásokat azért – átlagban – hozzák, az olajár az egekbe szökött, miközben a nyersanyagok is drágulnak. A fogyasztói oldal viszont – érzésünk szerint – kezdi felélni utolsó tartalékait is, így nem kizárt, hogy a fogyasztói kereslet a jövőben visszaesik, a tőzsdéken nagyobb korrekció sem kizárt.

Különösen igaz ez a feltörekvő piacokra, ahol a dél-amerikai, a kínai indexek történelmi csúcsokon vannak. Kína megint kicsit külön kezelendő, hiszen itt további lökést adhat az, hogy engedélyt nyer a sanghaji és a hong-kongi tőzsdék közötti arbitrázs. De fontos, hogy ez csak technikai jellegű emelkedés, nem a növekedésről, a vállalati eredményekről szól. Az orosz piac viszont továbbra is ígéretes (olajár!), valamint a dél-amerikai piac is tartogathat meglepetést, de Ausztrália is befutó lehet. Oroszország egyértelmű vétel, Dél-Amerika inkább kivárás, míg Ausztrália felhalmozásra javasolható.


Hosszú idő óta először a BUX jobban teljesít (havi szinten), mint a BUMIX. Ezt egyértelmű jelnek és viharjelzésnek ítéljük meg, ami arra figyelmeztet, hogy a kockázatvállalási hajlandóság csökken. Ez a trend kiteljesedve a BUX-ot is magával ránthatja, tehát ma kivárást javasolunk. A fejlett piacokon Japán továbbra sem érdekes, Európában a large cap, a szolgáltatószektor, az osztalékalapon árazott részvények lehetnek jók, az Egyesült Államokban pedig az IT-szektor, valamint a mezőgazdasági alaptermékek teljesíthetnek jól.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: kivárás, 0-6 hónap tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: szolgáltatószektor, nagyvállalatok, osztalékalapon árazott részvények: vétel

- USA részvények: vétel (IT, technológia)

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: Brazília, Ausztrália

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: Large cap – tartás, small cap – kivárás

Befektetési alapok:

- Dél-Amerika, Oroszország, Ausztrália alapok


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!