szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meredeken romlik az Egyesült Államok általános üzleti környezete a következő öt évben a pénzügyi és makrogazdasági kockázatok miatt, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház csütörtökön kiadott új előrejelzésében, amely szerint Magyarország tartja magát az üzleti klíma minőségi rangsorának középmezőnyében.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző intézete - 82 országot vont be az idei vizsgálatba. Ezek az összehasonlító elemzések mindig a kiadástól számított öt évre előre, számos kritérium alapján jósolják meg, hogy az adott országokban milyen üzleti környezet várható.

A csütörtökön közzétett új összeállítás szerint a 2008-2012-es időszakban Dániáé lesz a világ legvonzóbb üzleti környezete; ez az ország a megszerezhető 10 pontból 8,78-at kapott, az előző, 2003-2007-es időszakra adott 8,74 pont után. Dánia ezzel a második helyről lépett előre az elsőre.

Dániáról a jelentés megállapítja, hogy a dán gazdaságban sikerült kialakítani a megfelelő egyensúlyt az állam és a piac között, a munkapiac rugalmas, és a magas adóterhet a közjavak - főleg az infrastruktúra és a felsőoktatás - minősége ellensúlyozza.

Az új EIU-összeállításban ugyanakkor a legfeltűnőbb az amerikai üzleti környezet következő öt évre szóló megítélésének erős romlása: az Egyesült Államok az előző rangsorban elfoglalt negyedik helyéről a kilencedikre csúszott vissza, azzal együtt is, hogy pontszáma csak minimális mértékben, 8,65-ről 8,64-re romlott.

Az EIU indoklása szerint a fő kockázatok között szerepel az amerikai makrogazdasági egyensúlyhiány, amely már a jelenlegi piaci felfordulás előtt is nyilvánvaló kockázati tényező volt. A 2007-re és 2008-a várható meredek lassulás után az amerikai gazdasági növekedés 2009-től újra gyorsulni fog, de a 2008-2012-es időszak átlagnövekedése nem fogja elérni a legutóbbi időszakét, áll az elemzésben.

Az amerikai makroegyensúlytalanságok kockázataira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő múlt heti elemzése szerint az amerikai dollár ugyan továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát, az amerikai gazdaság puszta mérete miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet, és kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi "AAA" besorolása is, amely a létező legjobb.

Az S&P szerint különösen az amerikai gazdaság külső pozíciója gyenge. A folyó bevételekhez mért nettó küladósság a legmagasabb között van a Standard & Poor's által besorolással ellátott szuverén adósok között, és tavaly a szövetségi kormány által kiadott, közkézen lévő amerikai adósság 44 százalékát külföldiek birtokolták.

Ez utóbbi arány folyamatosan emelkedik 2001 óta, amikor a piacon lévő amerikai szuverén adósságnak még csak a 30 százaléka volt külföldi magánbefektetők kezén.

Az amerikai gazdaság kényes külső finanszírozási hátterére a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő is felhívta a figyelmet egy korábbi londoni előrejelzésében, amelyben azt írta: az amerikai folyó fizetési hiány fedezéséhez naponta mintegy 2,5 milliárd dollár külföldi tőkebeáramlásra lenne szükség, ami az Egyesült Államok nélkül számolt globális GDP-érték 3 százaléka.

A csütörtökön Londonban kiadott új EIU-rangsor elemzése szerint az amerikai kockázati tényezők között van a protekcionizmus is. A londoni központ úgy véli: ha az Egyesült Államok következő elnöke demokrata párti lesz - márpedig "ez a legvalószínűbb kimenetele a 2008. novemberi választásnak" -, a protekcionista nyomás valószínűleg még tovább erősödne, és "egyes várakozásokkal ellentétben nem valószínű, hogy jelentősen javulna az Egyesült Államok viszonya a külvilággal".

Az elemzés szerint Amerikában máris jelentősen felerősödött a protekcionista retorika, és a gazdaság gyengülése nyomán sok politikus hajlamos lesz a külföldi versenyt okolni a hazai munkanélküliség emelkedéséért.

Az Egyesült Államok nemrég módosította a közvetlen külföldi befektetések ellenőrzésével foglalkozó törvényt, aminek nyomán meghosszabbodik a határokon átnyúló, "érzékeny" szektorokat érintő felvásárlási és vállalategyesülési ügyletek jóváhagyásának ideje, és növekszik a tranzakciók megakadályozásának esélye, áll az EIU új összeállításában.

Az elemzés nem fest túl kedvező képet az euróövezetről sem. Az intézet szerint várhatóan az egyes nyugat-európai országokban, főleg Franciaországban kitört új keletű "gazdasági nacionalizmus" nyomán sem süllyed ugyan a térség tartós protekcionizmusba, és nem áll le a működőtőke-áramlás, a szerkezeti reformok üteme azonban az euróövezet legfontosabb országaiban el fog maradni a legjobb helyre sorolt gazdaságokétól.

Az üzleti környezeti rangsorban továbbra sincsenek az élvonalban a legnagyobb euróövezeti gazdaságok: Németország jelenleg a 13., Franciaország a 17., Olaszország pedig - a legtöbb kelet-európai EU-tagállam mögött is lemaradva - a 40. helyen áll.

Magyarország az előző ötéves időszakra szóló EIU-előrejelzéshez képest javította ugyan általános pontszámát, 6,76-ról 7,12-re, de ezzel együtt is megmaradt a 36. helyen.

A térségbeli négyek közül Csehország a 28., Szlovákia a 30., Lengyelország a 34. helyre került a 2008-2012-es időszakra szóló üzleti klímarangsorban.

A közép- és kelet-európai térségről az EIU azt állapítja meg, hogy az EU-tagsági felkészülés idején javultak az üzleti körülmények, ám a reformösztönzők elveszítik hatásukat, amint egy adott ország tagja lesz az uniónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!