szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság közölte, hogy vizsgálatnak veti alá a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló magyar szabályozások közelmúltbeli módosítását, a "lex Molt", mert aggódik, hogy az esetleg méltánytalan korlátozásokat tartalmaz a tőke szabad mozgásával kapcsolatban.

Strasbourgi ülése után kiadott közleményében az Európai Unió végrehajtó testülete bejelentette, hivatalos értesítést küldött a kormánynak arról, hogy vizsgálatnak veti alá a "lex Molt".

Magyarországra egyelőre nem érkezett meg a hivatalos értesítés az eljárásról, amennyiben a kérdések hivatalos formában megérkeznek, a kormány természetesen határidőn belül megválaszolja azokat - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő a hírre reagálva.

Brüsszel szerint a - magyar sajtóban "lex Mol" néven ismert - jogszabály akadályozhatja a tőke szabad mozgását biztosító uniós alapelvet, mert túlzó követelményeket állít az állami felvásárlási kérelmek esetére, illetve azzal is, hogy az állami hatóságoknak lehetővé teszi, hogy az energiacégek kormányzótanácsába irányítási és ellenőrzési joggal rendelkező tagot delegáljanak.

A hivatalos értesítés az uniós jogsértési eljárás egyik lépcsőfoka. A brüsszeli végrehajtó testület szokatlanul gyorsan reagált az Országgyűlésben a múlt hónap elején elfogadott jogszabályra, ugyanakkor nem tudni, a most bejelentett részletes vizsgálat meddig fog tartani.

A "lex Mol" azon rendelkezése, hogy a vásárlás iránt érdeklődőnek műveleti tervet kell készítenie, és azt előzetesen jóvá kell hagyatnia, elejét veheti a szándék meglepetésjellegének, és befolyással lehet az árra, megakadályozva végső soron a teljes ügyletet - fejti ki a közlemény. E kikötés ugyanakkor nem tűnik igazolhatónak az ellátás biztonsága szempontjából, és nem látszik arányosnak sem, mivel az illetékes hatóságoknak mindenképpen joguk van szükség esetén vizsgálatot indítani, illetve a kérelem beadása után a gazdasági tervet módosíttatni.

Az pedig, hogy az irányító testületben műveleti jogú delegált vehet részt, korlátozhatja a cégtulajdonosok jogát, hogy kellő befolyással rendelkezzenek a szóban forgó vállalat munkájára. Így Brüsszel szerint ez ugyancsak aránytalannak és az ellátás biztonságának szempontjából nem igazolhatónak látszik. Mindeközben a magyar energiahivatalnak elegendő hatásköre van, hogy szükség esetén beavatkozzon, ha az ellátás biztonságát érintő magatartást észlel az energiapiacon jelen lévő cégek részéről - fejtette ki a bizottság.

A "lex Mol" ráadásul a letelepedés szabadságát illető vállalati jog korlátozására is lehetőséget adhat - véli a testület, utalva arra is, hogy bizonyos speciális jogok, amelyeket a Brüsszel az uniós joggal ellentétesnek vél, - például a szavazati arány felfüggesztése bizonyos esetekben -, még mindig megmaradtak a privatizált vállalatok esetében is. Az uniós jog szempontjából korlátozásnak tekinti az Európai Bizottság a kedvezményes állami részvényeket (egykori aranyrészvényeket) is - derül ki a közleményből.

A kormányt nem érte váratlanul az eljárás híre, hiszen korábban is voltak már erre utaló jelek - utalt a kormányszóvivő az európai biztos Kóka János gazdasági miniszternek korában ez ügyben írt levelére.

Brüsszeli értesülések szerint a múlt héten - be nem jelentett látogatáson - az Európai Bizottságnál járt Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, aki elsősorban a "lex Molról" tárgyalt partnerével, a belső piaci ügyekért felelős Charlie McCreevy biztossal. Az uniós pénzügyminiszterek találkozóján a belga fővárosban tartózkodó Veres János pénzügyminiszter ezt az információt nem kívánta megerősíteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lendvai: a lex Mol és a magánérdekek

"Hiánycikk a bátorság" címmel közölte csütörtöki számában a Der Standard című liberális osztrák lap Paul Lendvai kommentárját Bokros Lajos volt pénzügyminiszternek az OMV-Mol ügyben elfoglalt álláspontjáról.

MTI Gazdaság

Elfogadták a lex Molt

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a lex Mol néven emlegetett jogszabályt, vagyis a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Lex Mol: szigorú, de nem kirívó eset

A lex Mol mindenképpen erős védelmet jelent a strartégiai vállalatoknak, ám nemzetközi viszonylatban kirívó esetnek semmiféleképpen sem nevezhető – mondta el kérdésünkre Herczenik Ákos, a Raiffeisen részvényelemzője.

hvg.hu Gazdaság

Gond lehet a lex Mollal

Az Európai Bíróság úgy döntött, hogy Németországnak meg kell semmisítenie a lex Volkswagen néven ismert törvényét, amely elvi alapjaiban a magyar olajtársaságot védő lex Mol mintájául szolgált. Veszélyben az OMV-vel szemben használt 10 százalékos szavazati korlát?