szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb, befektetői panaszokat is vizsgál az Európai Bizottság a lex Mol néven emlegetett magyar törvény ügyében - derül ki abból a válaszból, amelyet Charlie McCreevy belső piaci biztos adott egy brit európai parlamenti képviselőnek, a liberális Bill Newton Dunn-nak.

Az EP-tag egy jelentős Mol-részvényes, a Centaurus Capital Limited nevű, londoni székhelyű intézményi befektető beadványáról érdeklődött az ír biztosnál elsősorban arról, hogy "kívánja-e a bizottság tovább erősíteni a jelenlegi eljárásokat és/vagy újakat indítani válaszként a Centaurus panaszára, különös tekintettel a 10 százalékos szavazati korlátra"? A Centaurus már tavaly jelezte, hogy diszkriminatívnak és a tőke szabad mozgását akadályozónak tarja az ősszel elfogadott törvénymódosítást, annak egyebek között az említett elemét, és emiatt Brüsszelhez fordul.

McCreevy a képviselőnek azt válaszolta, hogy a bizottság vizsgálja a panaszt, és "további lépéseket fog tenni abban az esetben, ha folyamatban lévő elemzése újabb összeférhetetlenségeket tár fel az EU joggal". A biztos arra is emlékeztetett, hogy Brüsszelben folyamatban van annak a válasznak az elemzése is, amelyet Magyarország küldött az Európai Bizottság figyelmeztető levelére.

Az elemzés eredménye még nem ismert, ugyanakkor magyar szempontból nem jó előjel, hogy korábbi fenyegetését beváltva a bizottság úgy döntött, az Európai Bíróságon folytatja a privatizációs törvénnyel kapcsolatos szabálysértési eljárást. Ezt a procedúrát Brüsszel korábban összefüggésbe hozta a lex Molról folyó vizsgálattal: McCreevy tavaly Kóka János akkor gazdasági miniszternek írt levelében úgy fogalmazott, a bizottság a privatizációs törvény ügyében indult eljárás folytatására kényszerülhet, ha a magyar hatóságok által fontolgatott intézkedések megakadályozzák a részesedésszerzést stratégiainak tekintett vállalatokban, így a Molban. 

Brüsszel a privatizációs törvényt már tavaly év elején a luxemburgi székhelyű EU-bíróság elé készült vinni, de a törvény tavaszi módosítását követően erre nem kerített sort. Most viszont - immár a lex Mol ügyében adott magyar válasz birtokában - döntött a bírósági per elindításáról. Jóllehet Luxembourgba még mindig nem érkezett meg a kereset, McCreevy szóvivője megerősítette, hogy a bizottság nemrégiben döntött a beadvány elküldéséről.

Ami magát a lex Molt illeti, az arra vonatkozó válasz brüsszeli elemzése ebben a hónapban várhatóan még nem fejeződik be. A vizsgálat eredményeinek birtokában dönt a bizottság arról, hogy azt az ügyet is folytatja-e - szintén bírósági eljárással fenyegetve hazánkat -, vagy lezárja az eljárást, mert a választ kielégítőnek találja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az Európai Bizottság vizsgálatot indít a "lex Mol" miatt

Az Európai Bizottság közölte, hogy vizsgálatnak veti alá a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló magyar szabályozások közelmúltbeli módosítását, a "lex Molt", mert aggódik, hogy az esetleg méltánytalan korlátozásokat tartalmaz a tőke szabad mozgásával kapcsolatban.

MTI Gazdaság

Göncz szerint vállalható a lex Mol

Változatlan a magyar álláspont a lex Mollal kapcsolatban, Magyarország elküldte válaszát az Európai Bizottságnak az ügyben, amelyben egyebek mellett további konzultációkat javasol - mondta a külügyminiszter.

hvg.hu Gazdaság

Új helyzet a lex VW után

A lex Volkswagen elleni „luxemburgi” döntés után a Porsche – amelynek a VW-ben 30 százalékos pakettje van – jó befektetésnek ígérkezik a jelenlegi árszint mellett.

MTI Gazdaság

Lendvai: a lex Mol és a magánérdekek

"Hiánycikk a bátorság" címmel közölte csütörtöki számában a Der Standard című liberális osztrák lap Paul Lendvai kommentárját Bokros Lajos volt pénzügyminiszternek az OMV-Mol ügyben elfoglalt álláspontjáról.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Lex Mol: szigorú, de nem kirívó eset

A lex Mol mindenképpen erős védelmet jelent a strartégiai vállalatoknak, ám nemzetközi viszonylatban kirívó esetnek semmiféleképpen sem nevezhető – mondta el kérdésünkre Herczenik Ákos, a Raiffeisen részvényelemzője.

hvg.hu Gazdaság

Gond lehet a lex Mollal

Az Európai Bíróság úgy döntött, hogy Németországnak meg kell semmisítenie a lex Volkswagen néven ismert törvényét, amely elvi alapjaiban a magyar olajtársaságot védő lex Mol mintájául szolgált. Veszélyben az OMV-vel szemben használt 10 százalékos szavazati korlát?

MTI Gazdaság

Kóka: időben válaszol a kormány Brüsszelnek a lex Molról

A meghatározott határidőre, a megkereséstől számított két hónapon belül elküldi a kormány a lex Mol-lal kapcsolatos válaszát az Európai Bizottságnak - derült ki Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtökön Brüsszelben tett nyilatkozatából.