szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Thomas Mirow német pénzügyminiszter-helyettest választották az EBRD kijevi közgyűlésén az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) új elnökévé.

Az EU által javasolt Mirow immár az egyetlen jelölt volt. Az új vezető a posztot azután veszi át, hogy a leköszönő elnök, Jean Lemierre nyolcéves megbízatása július végén lejár. Mirow jelölése nem volt mentes a vitáktól; az uniós döntést a Financial Times néhány héttel ezelőtti írása szerint több kisebb tagállam, köztük Magyarország, Svédország és Írország „tiltakozása ellenére” hozták meg.

A londoni gazdasági napilap márciusban közölt egyenes idézete szerint Veres János pénzügyminiszter azt mondta, hogy „a kelet-európai jelölteknek nem volt esélyük [...] nehezményezem, hogy a döntést egy szűkebb kör hozta meg, az eurócsoporton belüli konzultáció során, (jóllehet) az EBRD működési területe Kelet-Európa”.

A Financial Times szerint Mirow-nak volt a jelöltek közül a legkevesebb tapasztalata a posztkommunista gazdaságokkal kapcsolatban, „de ez mit sem számított: mögötte álltak a legnagyobb támogatók”.

Magyarország hivatalosan jelölte Surányi Györgyöt, az olasz Intesa Sanpaolo közép- és keleti-európai regionális igazgatóját, az MNB korábbi elnökét az EBRD élére, emellett volt cseh, görög és más jelölt is, de az Európai Unió március eleji pénzügyminiszteri tanácskozásán Mirow kapta a legnagyobb támogatást. Magyarország ezek után Surányi György jelölését visszavonta.

Íratlan egyezség, hogy a részvények 60 százalékát birtokló EU jelöli ki az EBRD elnökét, az első alelnöki posztra pedig amerikai jelölt kerül. Az EBRD-nek eddig három francia és egy német elnöke volt.

Az EBRD eddig összesen 1,8 milliárd euró közvetlen befektetést hajtott végre Magyarországon – tavaly már alig 38,7 millió euró volt a magyarországi új finanszírozások értéke –, és az idei év elején fogadta el valószínűleg utolsó, három évre szóló magyarországi tevékenységi programját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EBRD-jelentés: Magyarország jó átalakuló rossz hangulatban

Magyarország kapta az idén is a legjobb osztályzatokat a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD), a nemzetközi pénzintézet éves jelentésében az átalakuló térségről. A szűkebb közép-európai térségben azonban a magyar lakosság messze a legelégedetlenebb a rendszerváltás óta lezajlott politikai változásokkal, olvasható a csütörtökön kiadott jelentésben.

MTI Itthon

EBRD-közmeghallgatás Budapesten

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) ma Budapesten társadalmi egyeztetést tart annak a folyamatnak a keretében, amely a bank környezet- és szociálpolitikájának, másrészt információs politikájának felülvizsgálatát célozza.

MTI Gazdaság

EBRD: meredeken csökkenő finanszírozás Közép-Európának

Csaknem negyedével csökkentek tavaly az előző évhez képest az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) finanszírozásai az európai uniós közép- és kelet-európai kedvezményezett országokban, amelyekben a bank 2010-ben be is fejezi tevékenységét, áll a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult pénzintézet csütörtökön Londonban kiadott éves eredmény-beszámolójában.

Hét nap gazdaság

(EBRD) elnöki poszt

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöki posztjára Magyarország Surányi György volt jegybankelnököt...

MTI Gazdaság

Az EBRD szén-dioxid krediteket venne Magyarországtól

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 5–10 millió euró értékben vásárolna karbonkrediteket, azaz szén-dioxid-kibocsátási jogosultságot Magyarországtól – mondta Hargitai Zsuzsanna, az EBRD magyarországi képviseletvezetője.