szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Míg 1974-2005 között az élelmiszerárak reálértéken 75 százalékkal csökkentek, addig a 2005-öt követő három évben 75 százalékkal növekedtek - mondta Kiss Judit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének (VKI) kutatási (tudományos) igazgatója.

A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének (MTA VKI) szakértői azt vizsgálták, hogy miért és meddig nőhetnek még az élelmiszerárak. A szakemberek úgy vélték: az élelmiszerárak növekedése nem átmeneti jelenség, ugyanakkor az áremelkedés hosszú távon nem lesz tartós tendencia.
 
A jelenlegi magas árak ugyanis sok jelentős agropotenciállal rendelkező országot - közöttük az USA-t, az uniós országok egy részét, Argentínát - arra fogják ösztönözni, hogy növelje mezőgazdasági termelését. Ez mindenképpen a kínálat növekedésén keresztül az árak csökkenését vonja majd maga után.
 
Így a kutatók szerint az élelmiszerek ára hosszabb távon stabilizálódik a világpiacon. Az ezt követően kialakuló árszint azonban magasabb lesz, mint az áremelkedés kezdete előtti volt.
 
Kiss Judit rámutatott: az olajárak alakulása alapvetően befolyásolni fogja a jövőbeni élelmiszerár-tendenciákat, egyrészt a termelési költségek alakulása miatt, másrészt az agrártermékekkel való helyettesíthetőség gazdaságosságán keresztül.
 
A kutatási igazgató tájékoztatása szerint a drasztikus élelmiszer-áremelkedés egyrészt a kereslet és kínálat világméretekben megbomlott egyensúlyára, másrészt pedig a termelési költségek emelkedésére vezethető vissza.
 
A kutatási igazgató jelezte azt is, hogy az élelmiszer egyre inkább stratégiai cikké válik, ugyanúgy, mint az energia. Hozzátette: ezért a vízkészletekkel és jelentős agrárpotenciállal rendelkező országok ázsiója megnövekszik a világgazdaságban. Emlékeztetett rá: mivel becslések szerint a magyar mezőgazdaság teljesítménye jelenleg a lehetségesnek csupán 60 százaléka, így Magyarország azon országok közé tartozik majd, amelyek gazdasága emiatt felértékelődik a világban. 

Somai Miklós, a VKI tudományos főmunkatársa arról beszélt, hogy az uniónak is át kell értékelnie eddigi agrárpolitikáját. A Közös Agrárpolitika (KAP) felülvizsgálata, állapotfelmérése - az úgynevezett health check - jelenleg is tart. 

A kutató úgy vélte, hogy a felülvizsgálat nyomán a támogatásoknál a közvetlen kifizetéseket felváltják a termeléstől elválasztott támogatások. Emellett várhatóan több jut majd a vidékfejlesztési támogatások finanszírozására is az agrárforrások összességéből. Kiss Judit 10 százalék körülire becsülte a spekuláció szerepét az élelmiszerárak emelkedésében, de pontos adatot nem tudott mondani. 
 
Azt sem lehet egyelőre pontosan megmondani szerinte, hogy Magyarország mezőgazdaságába és élelmiszeriparába mekkora összeget kellene pumpálni ahhoz, hogy a most kínálkozó lehetősséggel optimálisan élni tudjon. A szakértő szerint nem is elsősorban jelentősebb tőke bevonásra, hanem inkább a hatékonyság növelésére volna szükség mind a magyar mezőgazdaságban, mind pedig a magyar élelmiszeriparban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megoldás az élelmiszerhiányra: rovarokkal fogunk táplálkozni?

Az élelmiszerhiány miatt az emberiség a jövőben várhatóan rovarokkal fog táplálkozni, így jó, ha az emberek elkezdenek barátkozni a gondolattal - véli Marie Borkovcová, a brnói Mendel Mező- és Erdőgazdasági Egyetem Zoológiai Intézetének munkatársa.

MTI Gazdaság

FAO: túl sok élelmiszert és vizet pazarlunk

Miközben a világ számos részén komoly élelmiszerellátási problémák vannak, óriási méreteket ölt a pazarlás, állapította meg elemzésében az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO.

MTI Gazdaság

Válaszolnia kell az EU-nak az élelmiszerárak emelkedésére

Rövid távú intézkedések mellett az Európai Uniónak a mezőgazdasági ellátás fokozására és az élelmiszer-biztonság javítására irányuló középtávú kezdeményezésekkel is válaszolnia kell az élelmiszerárak nemzetközi emelkedésére – emelte ki a témáról keddi strasbourgi ülésén elfogadott állásfoglalásában az Európai Bizottság.

MTI Gazdaság

Ezermilliárd dollárt költ a világ élelmiszerimportra

Az idén a világnak körülbelül ezer milliárd dollárt kell költenie élelmiszerek importjára, a kiadások többsége a fejlődő országokat terheli, az idén globálisan 40 százalékot elérő élelmiszerár-infláció sokkal jobban sújtja majd őket, mint a fejlett államokat.