szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Világbank elnöke, Robert Zoellick jelentette be, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezet gyorssegélyként – kölcsönök és vissza nem térítendő adományok formájában – 1,2 milliárd dollárnyit kíván juttatni az üzemanyagok és élelmiszerek nagy drágulásától leginkább sújtott szegény országoknak. Mint elmondta, mintegy kétmilliárd embert fenyeget az éhezés és alultápláltság.

Emlékeztetett, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatos megnövekedett kiadások a szegény országok költségvetését szétzilálták, és az eddigieken kívül még további élelmiszerlázadásokra, tiltakozásokra van kilátás.

A világbanki segítséget nem csak a szegények élelmezési programjára szánnák, hanem a termelés növelésére, a gazdák vetőmagvakkal és műtrágyával történő jobb ellátására is. Három állam felé már folyamatban a segélyküldés, további három részére a jövő hónapban lesz meg a döntés, majd további hét kérelem gyors elbírálására kerül sor.

Jövőre a Világbank az idei 4 milliárd helyett 6 milliárd dollár összegű kölcsönökkel állna a fejlődők mezőgazdaságának támogatására, már az idén közel megkétszereződne az afrikai és a latin-amerikai államok ilyen segítése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Meddig nőhetnek az élelmiszerárak?

Míg 1974-2005 között az élelmiszerárak reálértéken 75 százalékkal csökkentek, addig a 2005-öt követő három évben 75 százalékkal növekedtek - mondta Kiss Judit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének (VKI) kutatási (tudományos) igazgatója.

MTI Gazdaság

Ezermilliárd dollárt költ a világ élelmiszerimportra

Az idén a világnak körülbelül ezer milliárd dollárt kell költenie élelmiszerek importjára, a kiadások többsége a fejlődő országokat terheli, az idén globálisan 40 százalékot elérő élelmiszerár-infláció sokkal jobban sújtja majd őket, mint a fejlett államokat.

MTI Gazdaság

FAO: túl sok élelmiszert és vizet pazarlunk

Miközben a világ számos részén komoly élelmiszerellátási problémák vannak, óriási méreteket ölt a pazarlás, állapította meg elemzésében az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO.

MTI Gazdaság

Válaszolnia kell az EU-nak az élelmiszerárak emelkedésére

Rövid távú intézkedések mellett az Európai Uniónak a mezőgazdasági ellátás fokozására és az élelmiszer-biztonság javítására irányuló középtávú kezdeményezésekkel is válaszolnia kell az élelmiszerárak nemzetközi emelkedésére – emelte ki a témáról keddi strasbourgi ülésén elfogadott állásfoglalásában az Európai Bizottság.

MTI Gazdaság

Még legalább 10 évig maradnak a magas élelmiszerárak

Még legalább tíz évig a jelenlegi válság előtti szint felett maradnak a globális élelmiszerárak, még akkor is, ha némiképp csökkenni fognak a jelenlegi rekordokhoz képest – áll az OECD és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által készített közös jelentésben, amit a két szervezet a jövő héten Rómában tartandó világélelmezési találkozóra készített.