szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénzügyi válság sem tudta elvenni a felzárkózó országok hatalmas összegekkel rendelkező állami vagyonalapjainak a kedvét attól, hogy keressék a jó befektetési lehetőségeket nyugati pénzintézetekben és vállalatokban. Ez az érdeklődés igen jól jön a jelenlegi helyzetben, amikor a bankok és a vállalatok likviditási gondokkal küzdenek.

Legutóbb Kína, Katar és Abu Dhabi jelentkezett befektetőként: a Credit Suisse svájci bank 8,75 milliárd dolláros tőkeemelésének jó része a Qatar Investment Authority-tól származik. A Blackstone befektetési alap azt jelezte, hogy a China Investment Corp. 9,9 százalékról 12,5 százalékra növelte részesedését a csoportban.

Korábban a világ egyik legnagyobb vagyonalapjának, az Abu Dhabi Investment Authoritynak a vezetője közölte, intézménye folyamatosan vizsgálja részesedések vásárlásának lehetőségét nyugati vállalatokban. Az alapok nemcsak bankok iránt érdeklődnek: az Abu Dhabi Mubadala Development Co. például a félvezetőket gyártó Advanced Micro Devices cégbe szállt be.

Ágazati számítások szerint 10 ezer milliárd dollár felé tart a szuverén vagyonalapokban kezelt tőke globális értéke, ahogy a felzárkózó térségek ilyen típusú befektetési alapokat kezelő kormányai folyamatosan halmozzák tartalékaikat és  kereskedelmi többleteiket. A londoni pénzügyi szolgáltató szféra nemzetközi promóciós tevékenységét ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) becslései szerint a szuverén vagyonalapok befektetői tőkeállománya tavaly 18 százalékkal 3300 milliárd dollárra (550 ezer milliárd forintra) emelkedett. Ez a kétszerese a 2001-ben mért tőkevagyonnak.

A növekedés zöme az ázsiai felzárkózó gazdaságok hivatalos devizatartalékainak emelkedéséből, illetve más felzárkózó gazdaságok - többek között Oroszország - olajexport-bevételeiből eredt.

Az IFSL előrejelzése szerint a szuverén vagyonalapokban kezelt tőke értéke 2010-re el fogja érni az ötezer milliárd, 2015-re pedig a 10 ezer milliárd dollárt.

A szuverén vagyonalapok olyan súlyú globális nagybankokat segítenek ki likviditási gondjaikból, mint a Citigroup, amelynek eddig 22 milliárd dollár tőkét nyújtottak - ezzel 12,7 százalékos részt szerezve e bankban -, vagy a Merrill Lynch, amely 12,2 milliárd dollár tőkeinjekciót kapott tőlük, 23 százalékos részesedésért cserébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tőzsde: csökkenéssel nyitott New York

Pénteken csökkenéssel nyitottak a vezető New York-i tőzsdemutatók, mert a megkezdett lakásépítések száma miatti aggodalmat nem tudta ellensúlyozni a Honeywell International Inc, a Google Inc és az Advance Micro Devices Inc meggyőző profitjelentése.

MTI Gazdaság

A Bundestag jóváhagyta a kormány pénzügyi mentőcsomagját

A német parlament alsóháza elfogadta a kormány 500 milliárd eurós pénzügyi mentőtervét. A Bundestag péntek délelőtti vitáját követő szavazáson 476 képviselő voksolt a bankmentő terv mellett, míg 99-en – az ellenzéki Zöldek és a Baloldal pártjának képviselői – ellene foglaltak állást.

MTI Gazdaság

Roubini: hosszú, kemény recesszió vár Amerikára

Nouriel Roubini szerint az Egyesült Államok nem kerülheti el, hogy egy hosszú 18-24 hónapos kemény recessziót éljen át, már az is siker lehetne, ha az Egyesült Államok elkerülné a stagflációt, vagyis a recesszió és az infláció együttes jelentkezését.

MTI Gazdaság

Az IMF minden segítségre kész

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a brit Financial Times című lapnak adott nyilatkozatában közölte, hogy az IMF minden tőle telhetővel készen áll azon felzárkózó országok segítésére, melyek sebeket szereznek a globális pénzügyi bonyodalmak miatt. Ilyen sebeknek nevezte például a folyómérlegben jelentkező problémákat.

MTI Gazdaság

Tönkrement Kína legnagyobb játékgyára

Csődöt jelentett pénteken Kína legnagyobb játékgyára, a hongkongi bejegyzésű Smart Union helyi vállalata, amely olyan világcégeknek szállított játékokat, mint a Mattel, vagy a Disney.

MTI Gazdaság

Fitch-igazgató: Magyarország nem Izland

Nem a költségvetési hiánycélok teljesítése feletti aggodalmat, hanem a globális piaci fejleményeket és a romló befektetői hangulatot tükrözi a magyar szuverén adósosztályzat kilátásának negatívra rontása - mondta pénteken Londonban a Fitch Ratings szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója, aki határozottan elvetette az izlandi és a magyarországi helyzetet összehasonlító vélekedéseket.

MTI Gazdaság

Szép nap virrad a tőzsdékre?

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok pénteken kezdetben megpróbálgatják izmaikat, a csütörtöki New York-i előretörés példájára, de később a nap folyamán izomláz várható. A befektetők még nem bíznak tartós fellendülésben.

hvg.hu Gazdaság

Dallara: a magyar bankrendszer nem sérülékeny

Nyugat-Európa és az Egyesült Államok felelős a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásáért, ezért a Nyugatnak többet is kellene vállalnia a stabilitás megteremtésében, mint a feltörekvő országoknak – mondta Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezérigazgatója.

hvg.hu Gazdaság

Válság vagy összeomlás: "mi a fene folyik itt?"

Az európai honpolgár, aki eddig bizonyos távolságtartással követte (ha követte) az angolszász pénzügyi rendszer egyre gyorsuló ütemű összeomlását, egy reggel arra ébred, hogy a hazai hírek hirtelen az ő bankjának túléléséről szólnak. Hogyan juthattunk idáig? Miért bünteti a piac azokat akik semmiről sem tehetnek?