szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lízingpiacon is érzékelhetők a nemzetközi pénzügyi válság hatásai, a magyarországi eszközfinanszírozó cégek forrásai szűkülnek, drágulnak – állítja a Magyar Lízingszövetség. Új autó esetén várhatóan jóval drágább lesz a finanszírozás, az ingatlanpiacon viszont előtérbe kerülhet a lízinges megoldás.

Néhány társaság már bejelentette a finanszírozás átmeneti, vagy tartósabb szüneteltetését egyes devizanemekben, a finanszírozási feltételek szigorítását, illetve a költségek növekedését – derül ki a Lízingszövetség közleményéből. A szövetség elnöke, Lévai Gábor szerint az elkövetkező hetekben kisebb-nagyobb mértékben várhatóan minden piaci szereplő érvényesíteni fogja a közvetítői és ügyfelei felé a megnövekedett országkockázatból és a likviditás hiányából fakadó hatásokat.

A gépjármű értékesítés - finanszírozás területén jelentős átrendeződésre számít a Lízingszövetség. Az alacsonyabb kamatú - ugyanakkor jóval magasabb árfolyamkockázatú - devizafinanszírozás átmeneti, vagy tartósabb szünetelése, az ügyfelek rosszabb fizetőképessége miatt kockázati felár növekedés jelentősen drágíthatja a finanszírozást.

A gépjármű-kereskedők az árnövekedés egy részét továbbháríthatják a gépjármű-vásárlókra, azonban az így kieső, és eddig jórészt a kamatba csomagolt bevételeik vissza fognak kerülni az autók árába, ahonnan az elmúlt évek során gyakorlatilag eltűnt az árrés. A Lízingszövetség arra számít, hogy a gépjárművek árának transzparenssé válásával eltűnnek az új autó értékesítésben mára nagyon elterjedt, akár több millió forintos, akár 20-50 százalékos árkedvezmények. „A következő időszakban az autóértékesítés csökkenése és a kockázatkezelési elvek szigorodása miatt a gépjármű-finanszírozás volumenének csökkenésére lehet számítani.” – figyelmeztet Lévai Gábor.

A kis- és középvállalati szektor helyzetének romlása, a finanszírozási feltételek szigorodása miatt a gép-berendezés, mezőgazdasági gép finanszírozás területén tovább nő a jelentősége annak, hogy az illetékes minisztériumok - az FVM-nél a nemzeti hatáskörbe tartozó kamattámogatási konstrukciónál egyébként már létező gyakorlatnak megfelelően - képesek-e a pénzügyi lízing finanszírozási forma integrálására az EU-társfinanszírozott beruházás-támogatási programokba. Ennek további késlekedése esetén a támogatott beruházások jelentős csökkenésére, és ezen keresztül a mikro- és kisvállalatok finanszírozási helyzetének drámai romlása várható.

Ugyanakkor az ingatlanfinanszírozás területén előtérbe kerülhet a lízing, hiszen itt a finanszírozó a futamidő végéig tulajdonosa az ingatlannak, ezáltal jobb helyzetben van, mint a hitelező.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A bankszektor nyeresége 12 százalékkal csökkent, a kockázat nőtt

A bankszektor 2008 első félévében 175,971 milliárd forint adózott nyereséget ért el, 12 százalékkal kevesebbet, mint 2007 első félévében. Sajáttőke-arányos nyeresége (ROE) 5 százalékponttal, 16,78 százalékra mérséklődött; összevont mérlegfőösszege éves szinten 16,7 százalékkal, 25 655,4 milliárd forintra nőtt; kockázatai növekedtek - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) jelentéséből.

MTI Gazdaság

PSZÁF: jelentősen csökkent a biztosítók jövedelmezősége

Romlottak a biztosítók gazdálkodási feltételei az első félévben: a díjbevételek bővülését jelentősen meghaladta a kárkifizetések, az életbiztosításokkal összefüggő szolgáltatások összegének, valamint a szektor költségeinek növekedése.

MTI Gazdaság

PSZÁF: romló feltételek, növekvő piaci kockázatok

A befektetési vállalkozások összesített mérlegfőösszege 2008. június végén 125 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbihoz képest nagyarányú, 37 százalékos csökkenés, míg 2007. végéhez képest 2 százalékos növekedést jelent.

MTI Gazdaság

Jelentősen visszaesett a nyugdíjpénztárak hozama az első félévben

A nyugdíjpénztári portfoliók hozama jelentősen visszaesett az első félévben, amit a magán ág esetében a választható portfoliós rendszer (VPR) bevezetésének következtében gyors ütemben emelkedő részvényhányad tovább súlyosbított - állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) jelentése. A működés költségfedezettsége mind a magán-, mind az önkéntes nyugdíjpénztári területen számottevően javult.

MTI Gazdaság

A PSZÁF nem tervez korlátozásokat a devizahitelezésben

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint a jogalkotói-szabályozói oldalról történtek lépések a bizalom erősítésére, s nem kell a devizaalapú hitelezés területén korlátozásokat bevezetni - mondta Binder István szóvivő az MTI-nek.