Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A recesszió első hatásainak eredményeként Romániában az év végéig legalább 30 ezer ember veszíti el munkáját, de a szakemberek a dominóeffektus hatására további bejelentésekre számítanak elsősorban a kohászatban, textiliparban és az autóipar beszállítói között.
Az Otchim vegyipari kombinát félezer, az UMP fegyvergyár 700, a Brassó melletti, autóalkatrészeket gyártó Rolem ezer, az Otelinox 800, a Teba textilgyár 300 alkalmazottat küld haza, de a Kraft is bejelentette, hogy Bulgáriába költözteti brassói csokoládégyárát, a Poianat. 80 évi folyamatos termelést követően leállítja a munkát a 2500 alkalmazottat foglalkoztató vajdahunyadi kohászati üzemben a tulajdonos, az Arcelor Mittal, amely galaci gyárában is becsuk néhány részleget, a 450 fővel termelő tordai üveggyárnak pedig januártól egyetlen megrendelése sincs.
A recesszió miatt a legnagyobb érvágást egyelőre a Dacia autógyár szenvedte el, amely hamarosan három hétre bezárja kapuit, és 75 százalékos bér kifizetése mellett tízezer munkást küld kényszerpihenőre. A hitelfelvétel szigorítása miatt az eladások októberben 30 százalékkal estek vissza, és még nem tudni, hogy a Dacia beszállítói közül hányan szorulnak hasonló intézkedésre.
A kormány támogatási programja keretében minden olyan cég, amely három hónapnál hosszabb ideje munkanélküli dolgozót vesz fel, minden személyre 270 000 forintnak megfelelő támogatást kap.
Irházi János/Arad
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el, vagy egyszerűen távoznak, például Romániába. Közben egyre agresszívebben hódítanak az indiai és kínai szállítók.
Itt az ideje eldönteni, mi a fontosabb politikai szinten is: a sportsiker vagy a gyermekek biztonsága?