szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy teljes évi folyamatos gyorsulás után immár második hónapja lassul a világ feldolgozóipari teljesítményének visszaesési üteme az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege, amely minden hónapban közzéteszi a globális gyáripari szektor egészére kivetített, nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott keddi elemzésében azt írta: az általa vezetett feldolgozóipari aktivitási mutató februárban 0,8 ponttal 35,8 pontra emelkedett.

Januárban 35,0 pont volt a ház által megállapított világszintű ipari mérőszám a decemberi 33,7 után, a tavalyi utolsó havi mutató azonban még gyorsuló visszaesést jelzett, novemberben ugyanis 35,7 volt az index. A most közzétett legújabb jelzőszám is még jelentős ütemű visszaesésre utal - a beszerzőmenedzser-indexek 50-es érték alatt a vizsgálat ágazat kibocsátásának zsugorodására figyelmeztetnek -, de az emelkedő mutató a teljesítménycsökkenés lassulására vall.

A JP Morgan az új felméréshez fűzött elemzésében azt írja: a két egymást követő javulás bíztató jele annak, hogy a globális feldolgozó szektor aktivitási mutatója már túljutott a mélyponton. A ház különösen jelentősnek nevezi a részmutatók közül az új megrendelések indexének emelkedését: ez a jelzőszám a februárról kiadott mostani felmérésben 31,3 volt a januári 30,1 és a tavaly decemberi 25,8 után.

A javuló mutatókkal együtt is azonban egyértelmű az a várakozás a londoni Cityben, hogy az idén, a háború utáni időszak óta először, a világgazdaság egészének teljesítménye visszaesik.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minap kiadott új prognózisa szerint 2009-ben olyan országok lesznek recesszióban, amelyek együtt a világgazdasági össztermék (GDP) kétharmadát adják, köztük az Egyesült Államok, az EU, Nagy-Britannia és Japán. Ennek következtében a CEBR számításai szerint a globális GDP-érték az idén - piaci árfolyamon számolva - 0,4 százalékkal csökken.

A ház elemzése kiemeli: világszintű recesszió legutóbb 1946-ban volt, amikor a világgazdaság még a II. világháború következményeit szenvedte, és az Egyesült Államok már kezdett leállni a haditermelésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A feldolgozóipar visszaesése az európai recessziótól függ

A feldolgozóipar teljesítménye 2009 első felében várhatóan visszaesik, a csökkenés mértéke rendkívül nagymértékben függ az európai recesszió igen bizonytalanul megítélhető mélységétől - derül ki a Kopint-Tárki kutatóintézet negyedéves konjunktúratesztjéből.

MTI Gazdaság

Rekord mélységben az euróövezet feldolgozó ipara

Az euróövezetben rekord mélységbe zuhant a feldolgozó ipar teljesítménye decemberben: a Reuters-kezelte beszerzőmenedzser-mutató 33,9 pontot tett ki, amire eddig még nem volt példa az adatok megfigyelésének 11 éves történetében.

MTI Gazdaság

Eurózóna: mélyponton a feldolgozóipari tevékenység

Az eurózóna feldolgozóiparának teljesítménye októberben a várakozásokat is alulmúlóan rekord mélypontra süllyedt, és további visszaesés várható. Főként a foglalkoztatottsági helyzet romlott erőteljesen, legutóbb 2002 elején történt hasonló mértékű visszaesés.

MTI Gazdaság

Továbbra is esik a feldolgozóipar

Februárban is folytatódott a feldolgozóipar októberben kezdődött visszaesése, bár ennek üteme valamelyest lassult - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).