szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A háztartások nettó hitelfelvétele februárban csökkent az előző hónaphoz képest, a forinthiteleknél minimális mértékű nettó hiteltörlesztés, a devizahiteleknél pedig – már több hónapja közel azonos összegben – nettó hitelfelvétel történt - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A háztartások összes hitelállománya 17,9 milliárd forinttal 8387,3 milliárd forintra nőtt. A változás a forinthitelek állományának 3,6 milliárd forintos csökkenéséből és a devizahitelek 21,5 milliárd forintos növekedéséből adódott. Ez utóbbi csaknem 60 százalékban átértékelődésből és egyéb változásból származott.

A háztartások nettó betételhelyezése az előző hónaphoz képest összességében kismértékben nőtt, ezen belül a nettó forintbetét-elhelyezés a januárival közel megegyező összegű volt, a nettó devizabetét-kivonás összege pedig valamelyest csökkent.

A nem pénzügyi vállalatok nettó hiteltörlesztők maradtak februárban is. A nem pénzügyi vállalatok nettó betételhelyezése nőtt januárhoz képest, miután a forintbetéteknél növekvő nettó elhelyezés, devizában viszont a januári mértéket meghaladó nettó kivonás volt megfigyelhető.

A háztartások szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a devizában denominált nettó hitelfelvétel már negyedik hónapja közel azonos szinten stabilizálódott, februárban 38,3 milliárd forint volt. A forintbetéteknél a szezonálisan igazított adatok 97,8 milliárd forint nettó elhelyezést mutattak. Devizában pedig a januárinál mintegy 12 milliárd forinttal alacsonyabb, 35,3 milliárd forint volt a nettó betétkivonás.

A forintbetétek állománya a hónap folyamán 47,2 milliárd forinttal nőtt. A devizabetétek 26 milliárd forinttal csökkentek, a 35,3 milliárd forint összegű betétkivonás, valamint az átértékelődésből és egyéb változásból származó 9,3 milliárd forint növekmény következtében.

A februári szezonálisan igazított, árfolyamszűrt nem pénzügyi vállalati adatok szerint forintban - öt havi nettó hiteltörlesztést követően - csekély mértékű nettó hitelfelvétel mutatkozott. Devizában - megfordítva az előző hónapok irányzatát - 7,5 milliárd forintos nettó hiteltörlesztésre került sor. A nem pénzügyi vállalati forintbetétek 14,2 milliárd forint nettó elhelyezést, a devizabetétek viszont a januárit is meghaladó összegű, 149,7 milliárd forint nettó kivonást mutattak.

Az állományi adatok szerint csak a devizában felvett hitelek állománya nőtt 27 milliárd forinttal. Az állománynövekedést teljes mértékben az átértékelődés és egyéb változás okozta. A forinthitelek állománya 31,4 milliárd forinttal csökkent. A forintbetét-állomány 45,5 milliárd forinttal nőtt. A devizabetét-állomány lényegében nem változott, a tényleges nettó betétkivonás és az átértékelődésből és egyéb változásból származó növekmény kiegyenlítette egymást.

A hitelintézetek külföldi kötelezettségei mérlegfőösszegük 34,94 százalékát tették ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A többség szerint az állam hitelfelvétele túlzott kockázatot jelent

A Századvég és a Forsense legutóbbi közvélemény-kutatása rámutatott, hogy a társadalom döntő része támogatja az állami vállalatok vezetőit érintő jövőbeni jutalom csökkentését, valamint a közszférában dolgozók jutalmainak és a 13. havi nyugdíjaknak a maximalizálását. Ezzel párhuzamosan nagymértékben megosztottak a közszférában dolgozók 13. havi illetékének megvonásával és az őket érintő bérbefagyasztással kapcsolatban.

MTI Gazdaság

Továbbra is kiugróan nő a vállalati hitelezés az euróövezetben

Jóllehet az euróövezetben a rövid lejáratú bankközi kamatok rekord mélységekben vannak – vagyis nincs már hitelszűke –, a hitelkereslet csökkenése miatt csaknem megállt a lakossági finanszírozás növekedése, viszont a vállalatfinanszírozás továbbra is kiugróan bővül, ez derült ki az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön kiadott új statisztikájából a pénzellátásról.