szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál hamarabb kezdődhet a kilábalás a válságból - jelentette ki Lukasz Papademosz, az Európai Központi Bank alelnöke egy bécsi konferencián.

"Az utóbbi időben egy sor kedvező jelet láttunk, amelyek azt jelezték, hogy a gazdaság stabilizálódik és hogy az idei első negyedév rossz eredményei ellenére a kilábalás előbb bekövetkezhet, mint ahogy azt korábban gondoltuk" - mondta Papademosz az Osztrák Nemzeti Bank szervezte kétnapos konferencia első napján. A rendelkezésre álló gazdasági adatok azt mutatják, hogy a mutatók alacsony szinten stabilizálódnak és hogy 2010 folyamán fokozatosan talpraáll az euróövezet - tette hozzá

Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank elnöke, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint sem inflációra, sem deflációra nincs kilátás középtávon Ausztriában és az euróövezetben. Válság idején előfordulhat, hogy nem elegendőek a hagyományos eszközök, ilyen helyzetben az irányadó kamatláb a nullához is közelíthet, de a központi bankoknak ebben a helyzetben is vannak eszközeik, vásárolhatnak állampapírokat vagy más értékpapríokat - jelentette ki a az Osztrák Nemzeti Bank elnöke, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja.

Alaptalanok az aggodalmak, melyek szerint a jelenlegi monetáris politikai intézkedéseknek inflációnövelő hatása lehet - mondta Nowotny. „Az eddigi kamatpolitikai lépések és likviditásnövelő intézkedések enyhítették a feszültséget a bankközi hitelpiacon és fontos eszköznek bizonyultak a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzésében. Mindkét eszköz összeegyeztethető az Európai Központi Bank árstabilitási célkitűzésével” - hangsúlyozta.

Értékelése szerint vannak arra utaló jelek, hogy a megemelkedett energiárak miatt rövid távon csökken az árak színvonala az egyes euróövezeti országokban, de középtávon sem inflációra, sem deflációra nem lehet számítani.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Oszkó: lassan Magyarország lesz az EU jótanulója

Fordulatra, paradigmaváltásra van szükség a világ pénzügyi rendszerében, mivel tarthatatlan, hogy Ázsia szegény államai, főleg Kína finanszírozza a fejlett államok, elsősorban az Egyesült Államok túlfogyasztását - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Közép-Európai Egyetem professzora, az MDF EP listavezetője a GKI Gazdaságkutató Zrt. által szervezett konferencián. Király Júlia, az MNB alelnöke a magyar kamatszint radikális csökkentésétől óvott.