szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenykorlátozó megállapodások tilalmának feltételezett megsértése miatt eljárást indított több mezőgazdasági szövetség, kamara és terméktanács ellen.

A GVH közleménye szerint az eljárás az Élelmiszer Termékpálya Kódex versenyt korlátozó kitételei miatt indult az azt aláíró szervezetek ellen, amelyek közé tartozik a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a Magyar Agrárkamara, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége, a Tej Terméktanács, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Baromfi Terméktanács, az Országos Kereskedelmi Szövetség, valamint az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége.

Az Élelmiszer Termékpálya Kódexet 2009. április 9-én írták alá a szakmai szervezetek. A kódex tartalmazza egyebek között azt az önkéntes vállaláson alapuló szabályozást, amely szerint a magyar áruk részesedése július 1-jétől 80 százalékra emelkedik a nagy áruházláncok üzleteinek polcain a jelenlegi mintegy 75 százalékról.

A GVH rendelkezésére álló információk szerint a kódex szerződési feltételekre, termékpálya szabályokra, illetve a kiemelt jelentőségű hazai termékekre vonatkozó, külön szabályozást tartalmazó egyes pontjai eltérően kezelik a belföldi, illetve az Európai Unió más tagállamából származó termékeket.

A kódex ezáltal alkalmas lehet arra, hogy megkülönböztesse a hazai, valamint a kiemelt jelentőségű hazai termékek előállításával és értékesítésével foglalkozó vállalkozásokat a más tagállamból származó termékek előállítását, behozatalát és forgalmazását végző vállalkozásoktól, korlátozva ezáltal az utóbbiak értékesítési lehetőségeit Magyarországon belül.

A megállapodás a tagállamok közti kereskedelmet is érintheti, mivel az Magyarország egész területére kiterjed, és jellegéből adódóan is olyan hatást fejthet ki, amelynek révén - az EK-Szerződéssel elérni kívánt kölcsönös gazdasági átjárhatóságot akadályozva – megerősíti a piacok nemzeti alapon történő feldarabolását – olvasható a versenyhivatal közleményében.

A GVH az eljárásban együttműködik az Európai Bizottsággal és az Európai Unió tagállamainak versenyhatóságaival. A versenyfelügyeleti eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul.

A versenytörvény alapján az eljárás befejezésének határideje 180 nap, amely azonban - az ügy bonyolultságától függően - két alkalommal, egyenként legfeljebb 180 nappal meghosszabbítható.

Mihálovics András, a GVH szóvivője elmondta: ha a felek rövid időn belül megegyezésre jutnak a kódex kifogásolt pontjaiban, akkor viszonylag hamar végrehajthatók a kódexen a módosítások, és így az eredeti menetrend szerint, akár július elsején hatályba léphet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

GVH: kartellgyanú a cukoriparban

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) rendelkezésére álló információk alapján feltehető, hogy a Magyarországon érdekelt cukoripari vállalkozások 2003-tól napjainkig rendszeres tárgyalásokat folytattak piaci magatartásuk összehangolása érdekében - tartalmazza a GVH közleménye.

MTI Gazdaság

GVH: ötmillió forintos bírság a Bakker-Holland Kft.-nek

Ötmillió forintra büntette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Bakker-Holland Hungary Virágküldő Kft.-t, mivel a csomagküldő vállalat megtévesztette a fogyasztókat, nyereményjátékai, valamint az ügyfeleknek kínált ajándékok révén – közölte a GVH.