szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A török energiaügyi miniszter szerint a jövőben akár Irán és Oroszország is adhat majd gázt az Európai Unió és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco-gázvezetéknek, noha a terv célja éppen az, hogy csökkentse Európa energiafüggőségét az oroszoktól, Irán pedig egyelőre nem számít lehetséges partnernek.

Taner Yildiz a NTV televíziónak adott szombati interjújában úgy vélekedett: a Nabucco esetében "nem szabad majd meglepődnünk, ha azt látjuk, hogy egy nap Oroszország is gázszállítóvá válik", "s az is könnyen meglehet, hogy a jövőben Irán szintén beszállító lesz". Yildiz nyilatkozatának különös súlyt ad, hogy éppen most hétfőn, 13-án írják alá Ankarában a Nabucco-gázvezetékről szóló kormányközi megállapodást a részes felek, így Magyarország képviselői.

Pénteken Türkmenisztán közölte, hogy kész gázt elkülöníteni a Nabucco-gázvezeték számára, s Azerbajdzsán is jelezte, hogy hozzájárulhat a vezeték gázzal való feltöltéséhez. Mindez fokozza azokat a reményeket, hogy sikerül majd megfelelő mennyiségű gázt lekötni a vezeték feltöltéséhez és működtetéséhez - azaz a Nabucco valóban életképes lehet.

Az Egyesült Államok szerint Irán csak akkor kapcsolódhat be a Nabucco-tervbe, ha normalizálódnak a két ország diplomáciai kapcsolatai. A másik probléma Irán atomprogramja, amiről a Nyugat azt gyanítja, hogy valójában nukleáris fegyverek kifejlesztésére szolgál, s ezért ez a kérdéskör már évek óta egyre komolyabb feszültségek forrása. Yildiz szerint az energiaügyi beruházások időnként segíthetnek a nemzetközi környezet javításában, s Törökország amúgy is úgy tudja: néhány európai ország már aláírt előzetes megállapodásokat Iránnal. Az érintett országokat nem nevezte meg.

Yildiz szerint mindenképp szükség van arra, hogy "bebiztosítsák" a Nabucco feltöltését, tisztázzák a gázszállítók kilétét. Európa gázszükségleteinek egynegyedét jelenleg Oroszország biztosítja, s e mennyiség 80 százaléka az Ukrajnát átszelő vezetékeken érkezik. A Nabucco - noha még a legjobb esetben is csak Európa teljes gázfogyasztásának 5 százalékát adja majd - csökkentheti az olyan tranzitproblémákat, mint ami idén az év elején történt, amikor hirtelen leálltak az Ukrajnán át történő szállítások.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az oroszok a Moltól akarják megszerezni a Nabucco dokumentumait

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.

MTI Gazdaság

Aláírható júliusban a Nabuccóról a kormányközi megállapodás

Reálisan nézve júliusban aláírható a Nabucco-vezetékkel kapcsolatos kormányközi-megállapodás, mivel a dokumentumról szóló szakértői tárgyalások lényegében befejeződtek, s már csak a pontos szövegezés van hátra – mondta a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságának ülésén szerdán.

MTI Gazdaság

Az iraki kormány elutasítja a Mol érdekeltségű kurdisztáni gázüzletet

A iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által aláírt megállapodást, amely a tervezett Nabucco földgázvezetéket látta volna el földgázzal. A Mol és az osztrák OMV is tagja a konzorciumnak.

MTI Gazdaság

Nabucco: Magyarország politikai nyilatkozatot is szorgalmaz

A Nabucco gázvezeték projektről szóló, július 13-án Ankarában aláírandó kormányközi megállapodás mellett magyar kezdeményezésre – a szándékok szerint – politikai nyilatkozatot is tesznek a résztvevők a szerződés mielőbbi ratifikálása érdekében – mondta el Bayer Mihály, a Nabucco projektért felelős magyar utazó nagykövet.

MTI Gazdaság

Hernádi szerint a Mol ígéretes projektbe kezdett a kurdokkal

A Mol egyik legígéretesebb projektjének tartja Hernádi Zsolt az egy hete kötött iraki-kurd gázüzletet. A Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a licencet birtokló vállalat nem csak a tervezett Nabucco vezetékbe tudja majd betáplálni a kitermelt gázt, hanem az ottani térséget is el tudja látni, ugyanakkor az sem biztos, hogy a kitermelés tervezett időpontjában működni kezdő Nabucco kizárólag ebből a forrásból fog táplálkozni.

MTI Gazdaság

Kurd földgáz a Nabuccóba

Oroszországot nem aggasztja a vasárnapi bejelentés arról, hogy a magyar Mol és az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat 10-10 százalék erejéig betársul egyesült arab emírségekbeli cégek észak-iraki, kurdisztáni gázkitermelő vállalkozásába azzal a távlati céllal, hogy az ott termelt földgázból akár teljes egészében megtöltik a tervezett Nabucco gázvezetéket, legalábbis az első időszakban.

MTI Gazdaság

Kommerszant: sikeres kísérlet a Nabucco értelmetlenné tételére

Oroszország újabb, ezúttal egészen sikeres kísérletet tett arra, hogy értelmetlenné tegye a nyugati országok által tervezett Nabucco gázvezetéket, írta kedden az orosz-azeri gázügylet kapcsán a Kommerszant című orosz lap, amelynek értesülése szerint Moszkva kész rekordárat fizetni az energiahordozóért.