szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A piac nem szereti, ha a független jegybankot, vagy annak elnökét támadják, Simor Andrásnak ki kell töltenie 2013-ig szóló mandátumát – reagáltak elemzők Orbán Viktor és Pokorni Zoltán az MNB elnökét támadó, illetve lemondásra felszólító kijelentéseire.

A piac általában nem szereti, ha a független jegybankot, illetve annak elnökét parlamenti párt, vagy a kormány, illetve most Magyarországon egy alakulóban lévő kormány leendő vezetője támadja – mondta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője hozzátette ugyanakkor, hogy ennek most nincs közvetlen hatása a forint árfolyamára, mivel azt inkább a görög események mozgatják.

 

Kissé másként értékeli a helyzetet Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Véleménye szerint a forint keddi, közel két százalékos gyengülésében szerepet játszhat a jegybank elnökét ért támadás. Hozzátette: a forint erőteljesebben gyengült a régiós devizáknál.

A jegybank, illetve a jegybank elnöke körüli bizonytalanságot nem kedvelik a befektetők – állítják a szakértők, akik egyetértettek abban is, hogy az MNB és az újonnan felálló kormány kamatpolitikája igen közel áll egymáshoz.

A jegybank és a Fidesz szakpolitikusai is a további kamatcsökkentés szükségességét hangoztatják, s ezt gondolja a piac is – fogalmazott Kondrát Zsolt, aki szerint legkedvezőbb esetben a kamatpálya alja 4,0-4,5 százalék között, kevésbé kedvező nemzetközi pénzpiaci helyzetben 4,75 százalék lehet.

Arra is figyelmeztetnek, hogy az Európai Központi Bank és az Európai Unió is a független jegybank, illetve annak vezetője mellett áll ki. Arra a kérdésre, hogy a jegybank és a pénzügyi felügyelet összevonásával, illetve annak élére kinevezett új vezetővel megoldható-e Simor András eltávolítása, a piaci elemzők nemmel feleltek.

Árokszállási Zoltán hozzátette: "Simor Andrást megbízható embernek tartja a piac". Kondrát Zsolt elmondta: a jegybank és a pénzügyi felügyelet összevonása nem elképzelhetetlen, de egy ilyen törvény esetén is ragaszkodnának a nemzetközi pénzügyi szervezetek ahhoz, hogy Simor András kitöltse 2013-ig szóló mandátumát, s csak azután lépjen érvénybe az összevonásról szóló törvény.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Simor: Sérülékenységünk korlátozza a monetáris mozgásteret

Bár az ország kockázati megítélésének alakulása az elmúlt hónapokban megengedte, hogy a jegybanki alapkamat az inflációs és növekedési kilátásokkal összhangban jelentősen csökkenjen, a nemzetközi pénzügyi környezet alakulását övező bizonytalanságok decemberben a korábbiaknál kisebb mértékű kamatcsökkentést tettek lehetővé - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az MTI-nek adott év végi nyilatkozatában.

hvg.hu/MTI Itthon

Pokorni: Schmitt lehet a házelnök, Simornak mennie kell

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szerint Simor Andrásnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének le kell mondania posztjáról. A politikus arról is beszélt: Schmitt Pál vagy Kövér László lehet a házelnök.

MTI Gazdaság

Simor: Orbán Viktor kijelentései a politika világába tartoznak

Nem kívánom kommentálni Orbán Viktor délelőtti, az MNB vezetésére vonatkozó mondatatait, a Fidesz elnökének kijelentései a politika világába tartoznak – felelte újságírói kérdésre Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, a hétfői sajtótájékoztatón.

hvg.hu Gazdaság

Simor: középtávon már egyensúlyban lévő államháztartás kell

A fiskális politika végső célja középtávon nem a 3 százalék körüli hiány stabilizálása, hanem a kiegyensúlyozott költségvetés, az egyensúlyban lévő államháztartás megvalósítása - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Pénzügyi Csúcstalálkozón.