szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hullámsírban nyugvó kínai hajóroncsból öt évvel ezelőtt felszínre hozott kincseket – többek között gyöngyökkel, rubinnal és zafírral kirakott arany ékszereket, valamint értékes porcelánokat – árvereznek el szerdán Indonéziában.

Az ázsiai ország kormánya által szervezett aukción 271 ezer tétel szerepel. A javarészt az Öt dinasztia korából, vagyis a 907-960 közötti évekből származó kincsek értékét 80 millió dollárra (17 milliárd forint) becsülik.

A kínai hajó roncsára halászok találtak rá Jáva szigetének nyugati partjánál, Cirebon városától 145 kilométerre. A páratlan leleteket 30 búvár összesen 22 ezer merülés alatt szabadította ki a víz fogságából. „A tárgyak kilencven százaléka porcelán és kerámia” – számolt be az árverési bizottság titkára.

Az aukción mintegy 20 vállalat és egyéni vásárló jelezte érdeklődését, legtöbbjük kínai, de a szingapúri nemzeti múzeum is érdeklődik. Az indonéz kormány letétet kér az érdeklődőktől, akiknek a 80 millió dolláros becsült összérték húsz százalékát, vagyis 16 millió dollárt (3,4 milliárd forint) kell befizetniük ahhoz, hogy licitálhassanak. Keddig ezt senki sem fizette be.

Az indonéz kormány beleegyezett abba, hogy a befolyó összeget megosszák a kincseket felszínre hozó vállalkozással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Sándor Shake

Mi történt a véres kincsekkel?

Egy országot hozott izgalomba, egy ország immár két évtizede hiába várja, hogy előrelépés vagy valamilyen fordulat következzen be annak a jelentős kincsleletnek az ügyében, mely feltehetően az egykori Római Birodalom hazánk területét is magában foglaló tartományához, Pannóniához kötődik. A Seuso-kincsek körül több a titkolózás és a titok, mint a felmutatott eredmény. Ugyanakkor megdöbbentő az államkassza szűkmarkúsága a tíz év óta változatlan nyomravezetői díj vonatkozásában.

hvg.hu Napi merítés

Tatárjárás-kori kincset találtak Szank határában

A magyarságot sújtó, a nemzeti emlékezetben máig fennmaradt sorscsapások közül talán a tatárjárásként ismert 1241-42-es mongol betörés és pusztítás az egyik legsúlyosabb. Ebből a korból származó kincsekre bukkantak a régészek - olvasható a Sírásók blogon.