szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Növekvő ellenállásba ütközik a BP brit olajtársaság líbiai partoknál heteken belül kezdődő fúrásának terve, európai politikusok fúrási moratóriumot szorgalmaznak.

Stefania Prestigiacomo olasz környezetvédelmi miniszter szerint a Deepwater Horizon mexikói-öbölbeli katasztrófáját követően a mélytengeri fúrásokra hirdetett moratórium lenne a megfelelő lépés. Az olasz tárcavezető véleményét a mediterrán térség 21 országa is osztja.

Prestigiacomo a The Financial Times című üzleti napilaphoz eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, hogy a BP fúrási tervei „fokozzák az aggodalmakat”.

Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos korábbi javaslatára utalva az olasz politikus megjegyezte: a veszély lehetőségét magában hordozó fúrások tekintetében a moratórium lehet a helyes döntés, hogy Európa időt nyerjen egy új stratégia kialakítására a Földközi-tengert érintően, különösen az amerikai olajkatasztrófa fényében.

A BP megerősítette, hogy Líbia partjainál megkezdte az előkészületeket a fúráshoz, amely 200 méterrel mélyebbre hatol majd, mint a Mexikói-öbölben a Deepwater Horizon.

A fúrások helyszínéül szolgáló öböl 500 kilométerre fekszik az olasz és máltai vizektől, az olajtársaság projektje így aggodalommal tölti el a térségbeli országokat.

A BP szerint azonban szó sincs moratóriumról, Olaszország pedig maga is jóváhagyott feltárásokat, köztük mélytengeri fúrásokat is. Franco Frattini olasz külügyminiszter a múlt héten jelezte: a líbiai fúrásokkal a mediterrán uniónak kell foglalkoznia.

Szakértők szerint egy esetleges katasztrófa esetén azonban kérdéses lenne, hogy a mediterrán államok képesek-e megbirkózni a helyzettel. Az ENSZ tengerszennyezések kezelésével foglalkozó, és Máltán működő ügynöksége szerint Líbia jelenleg nem rendelkezik katasztrófa-elhárítási tervvel, de dolgozik rajta, és megvannak az elhárításhoz szükséges eszközeik. A térségben több országról azonban nem mondható el ez.

Olaszországban is aggodalmak merültek fel, mert vélemények szerint a költségvetési megtakarítások rontottak Európa egykor legjobb elhárítási rendszerének minőségén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Világ

Megszállták a BP benzinkútjait - videó

A Greenpeace környezetvédelmi csoport aktivistái kedden megszállták a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős BP több londoni töltőállomását.

MTI Gazdaság

200 millió forintos nyugdíj a BP távozó vezérigazgatójának

Visszavonulása után évente 600 ezer fontos (jelenlegi átváltáson 200 millió forintos) nyugdíjra számíthat Tony Hayward, a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős BP októberben leköszönő vezérigazgatója. Hayward októberi távozását kedden a BP hivatalosan is megerősítette, utóda az amerikai Bob Dudley lesz.

hvg.hu Tech

Nem találják az olajat a Mexikói-öböl vizében

A Mexikói-öbölben 86 napon át ömlött a kőolaj az óceánba, ez több mint 750 millió litert jelent. A BP és az amerikai kormány által mozgósított mentőhajóknak azonban egyre nehezebb dolguk van, mivel az olaj nagy részét egyszerűen nem találják a víz felszínén.

MTI Gazdaság

A Shell kártérítést követelhet a BP-től

Nem zárja ki a Shell angol-holland olajvállalat, hogy kártérítést követel a rivális BP-től, amiért a Mexikói-öbölbeli fúrótorony robbanása után a katasztrófa sújtotta térségben működő összes kutat le kellett zárni, súlyos veszteségeket okozva ezzel az ott fúró vállalatoknak.