szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz-kormány nagyobb költségvetési kiadásokkal és adócsökkentésekkel próbálna könnyíteni a svájci frank drágulásától szenvedő devizahitelesek helyzetén, és ez az egyik fő tényezője a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szembeni negatív hozzáállásnak – állítja Eurasia Group vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport.

A piaci hangulat, valamint az EU részéről megnyilvánuló nyomás végül jó eséllyel rászorítja majd a magyar kormányt új IMF-egyezség megkötésére - írják londoni elemzők legújabb helyzetértékelésükben.

Az Eurasia Group pénteki elemzése szerint a háztartásokat szorongató lakáshitelprést két járulékos tényező is erősíti: a pénzügypolitika – vagyis a még mindig viszonylag magas jegybanki kamatszint –, valamint a két éve érvényben lévő megszorító költségvetési politika. E „háromszoros hitelprés” is magyarázza, hogy a Fidesz „miért ennyire negatív” az IMF és az EU hiány- és takarékossági irányelvei iránt.

A kormány úgy látja: a költségvetési politika az egyetlen eszköz, amellyel serkentheti a növekedést, és amellyel valamelyest könnyíthető lenne a devizahitelesek helyzete, ráadásul a lakosság körében széleskörű a támogatottsága az IMF elleni kormányzati támadásoknak – áll az Eurasia elemzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Londoni elemzők a bizalomvesztéstől tartanak

Valamelyest enyhült kedden a londoni piacon a magyar államadósság törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusainak díjszabása, amely előző nap erősen megugrott a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások hétvégi félbemaradásának hírére.

MTI Gazdaság

Londoni forgatókönyvek az eurózóna felbomlására

Az euróövezet néhány éven belüli felbomlására egyre nagyobb esélyt látnak a vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak, bár ennek valószínűségét csökkentik a várható súlyos pénzügyi és jogi következmények.