szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága felszólította a magyar kormányt, hogy módosítsa a Simor András fizetéséről rendelkező új törvényt − írta az Index hírportál. A kormánynak egy hónapja van a reagálásra, utána a főigazgatóság kéri az Európai Bizottságot, hogy indítsa el az úgynevezett jogsértési eljárást Magyarország ellen az uniós szerződések megszegéséért.

Október 1-jéig kért választ az EU Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának vezetője arról, mit tervez a magyar kormány a Magyar Nemzeti Bank elnöke fizetésének ügyében. Marco Buti főigazgató szerint, amennyiben a már több uniós hatóság, így a főigazgatóság által is az uniós jogot sértőnek minősített törvény hatályban marad, felkérik az Európai Bizottságot a jogsértési eljárás megindítására.

Ha az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy valamely tagállami jogszabály ellentétes az uniós joggal, először felszólítja a helyzet tisztázására, információkat, magyarázatot kér. Ugyanakkor ez a felszólítás már lényegében egyértelmű jelzésnek tekinthető, hogy a tagállamnak módosítania kell a kifogásolt jogszabályt − olvasható az Index cikkében. A hírportál szerint az eljárás első hivatalos lépésére rendszerint az ügyben illetékes uniós hatóságok előzetes vizsgálódása alapján kerül sor, azaz ritkán fordul elő, hogy a tagállam ebben a kvázi konzultációs időszakban "meggyőzi" a bizottságot.

NGM: csak informálódik az EB

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében úgy reagált, hogy az Európai Bizottság levélben további információkat kért a magyar hatóságoktól a közigazgatásban bevezetett bérplafonról, amely szeptember elsejével lépett hatályba, és többek között a Magyar Nemzeti Bank vezetőire is vonatkozik.

A tárca szerint a kormány álláspontja változatlan: kordában kell tartani a fizetéseket a közigazgatásban. "A magyar kormány a jegybanki vezetők fizetését befolyásoló intézkedésről előzetesen tájékoztatta az Európai Központi Bankot. A kormány álláspontja továbbra is az, hogy a jegybank elnökének fizetését havi kétmillió forintban korlátozó intézkedés a jegybanki függetlenséggel összeegyeztethető. A bérek korlátozását előíró törvény egységes elvek alapján a teljes közszférára vonatkozik" – olvasható a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Levelet kapott az EKB Simor fizetésének csökkentéséről

Az Európai Központi Bank (EKB) nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy csökkentik a román központi bank vezetőinek a keresetét. Egészen pontosan azzal kapcsolatban van kifogása, hogy a bérmegtakarítást az ország költségvetési deficitjének finanszírozására fordítják. Az EKB hasonló törvényekről szóló levelet kapott Magyarországról, amelynek részeként Simor András, az MNB elnökének bére 75 százalékkal csökkenne.

MTI Gazdaság

Uniós bírálat a kormánynak Simor fizetése ügyében

Az Európai Központi Bank (EKB) álláspontja szerint a magyar hatóságoknak biztosítaniuk kell azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) munkavállalóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok módosításáról a jegybankkal együttműködésben, véleményének figyelembevételével szülessen döntést.

hvg.hu Itthon

Az MFB-elnök többet keres a Simornak ajánlott pénznél

Míg Simor András jegybankelnök fizetéséből kardinális kérdést csinált a kormány, addig az általa kinevezett Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. elnökének, Baranyay Lászlónak a fizetése nagyobb annál, amennyit a kormány Simornak szán. Az állami cégeket vezetők havi keresetének kétmillió forintban való maximálásáról egyébként még a Bajnai-kormány határozott.

MTI Gazdaság

Simor: a kormány nem egyeztetett a jegybankelnöki fizetésről

Simor András szerint a jegybank elnökének fizetéséről szóló törvénymódosításról a kormány előzetesen nem egyeztetett a Magyar Nemzeti Bank vezetésével, így a fizetésével kapcsolatban az önkéntes lemondás lehetőségéről nem lehet beszélni.