Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 73,69 pontos emelkedéssel, 23.479,66 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest 0,31 százalékkal erősödött.
Gerőcs Tamás, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint megfordulhat a keddi negatív tendencia mind az európai börzéken, mind a magyar értékpapírpiacon. Ennek oka, hogy az amerikai Fed közzétette kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amely szerint újraindítják a kötvényvásárlást. Így pedig viszonylag új "olcsó pénz" jelenhet meg a piacon. Ezt pedig nemcsak az amerikai piac, hanem az ázsiaiak is pozitívan árazták be.
Az Equilor elemzője hozzátette: itthon is fontos gazdasági bejelentések várhatóak az előzetes információk szerint. Orbán Viktor miniszterelnök szerdán újabb részleteket ismertet gazdasági programjából. Ez pedig nemcsak a részvények árát, hanem a forint árfolyamát is pozitívan érintheti az elemző szerint.
Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője semleges nyitás után iránytalan kereskedésre számít. Viszont a délután várható miniszterelnöki bejelentés a jövő évi költségvetés kereteivel kapcsolatban megmozgathatja a piacot.
A vezető papírok közül véleménye szerint az OTP-ben egy hete csak „daytraderek” kereskednek, így ha valami mozgás látszana is nap közben, az nap végére lenullázódik. A Magyar Telekom esetében azonban tűkön ülve lehet várni az eseményt, ugyanis e részvény árfolyamát már hetek óta az új különadó lehetősége tartja nyomás alatt az erősödő forint és csökkenő hozamok ellenére, melyek hagyományosan a távközlési részvény árfolyamának pozitív katalizátorai.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 120,94 pontos, 0,51 százalékos csökkenéssel, 23.405,97 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 16,9 milliárd forint volt, a vezető részvények az erősödő OTP kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
A Mol 5 forinttal, 0,02 százalékkal 20.995 forintra gyengült, 1,8 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 1 forinttal, 0,02 százalékkal 5.530 forintra erősödött, forgalmuk 10,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 13 forinttal, 1,96 százalékkal 650 forintra esett, forgalma 845,3 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 665 forinttal, 1,39 százalékkal 47.335 forintra gyengült, a részvények forgalma 2,7 milliárd forintot ért el. Az Egis árfolyama 297,7 millió forintos forgalom mellett 205 forinttal, 0,91 százalékkal 22.800 forintra nőtt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.