szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A MAL Zrt. mindent megtesz azért, hogy a miniszterelnök által megjelölt négy feladatban a kijelölt katasztrófavédelmi kormánybiztossal együttműködjön – jelentette ki Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke a Figyelő következő számában megjelenő interjúban.

„Számunkra is fontos, hogy a katasztrófa okait kivizsgálják, és abban is érdekeltek vagyunk, hogy a felelősség kérdése is azonosítható legyen. Ugyanilyen fontos a károk enyhítése és a cég üzemszerű működésének újraindítása” – mondta az elnök az interjúban.

Tolnay Lajos közölte: a dolgozók betartották a műszaki előírásokat, a cég nem felelős a vörösiszap-katasztrófáért. Az elnök feladatának tekinti a károk enyhítésében való részvételt, és mindent megtesz azért, hogy a vállalat biztonságosan újból üzemszerűen működjön. Figyelmeztet arra, hogy értéke csak egy működő vállalatnak van, ez a károsultak megsegítése szempontjából is fontos, és a tevékenység folytatásának nincs akadálya, mert a vörösiszap biztonságos elhelyezését megoldották.

Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke. Csak egy működő cég ér valamit
uni-miskolc.hu

Úgy fogalmazott: ennek a vállalatnak csak akkor van értéke, ha működik. Nem lehet két év múlva újraindítani, nincs az a pénz. Mint mondta, ha a termelés nem indulhat újra 1 100 alkalmazottjuknak és a beszállítóik 1 500 dolgozójának nem lesz munkája. Kiszámolták, hogy 2014-ig az állam 7,3 milliárd forint bruttó adóbevételtől esik el, a segélyezések 2 milliárd forintba kerülnek, és a segélyezett családok becsült banki hitelállománya 1,5–2 milliárd forint. „Mi segíteni akarunk, létrehozunk egy alapot. De csak egy működő cég tud helytállni. Abszolút kizárom, hogy az üzemet nem engedik újra működni, hiszen teljesen biztonságos megoldás van a vörösiszap elhelyezésére, és a vevőink nagyon várják az alapanyagot” – mondta az interjúban az elnök.

Vevőik egyelőre megpróbálják áthidalni az anyaghiányokat, 4–5 nap kiesés még nem okoz jóvátehetetlen károkat. De ha nem indulhatnak újra, elveszítik őket. „Komoly meccsünk volt a nekünk hitelező bankkonzorcium képviselőivel is, de egyelőre sikerült meggyőznünk őket” – tette hozzá Tolnay Lajos, aki szerint nincs értelme a leállításnak. „Itt nem svindlerek működnek, hanem külföldön is elismert szakemberek” – jegyezte meg.

A MAL exportál, az európai piacok 13 százalékát ők látják el, termékeik most jutottak el Indiába, az Egyesült Államokba. Az interjúban az elnök kijelentette: nem igazak a hírek, hogy off-shore tulajdonosaik lennének, magyarországi bejegyzésű cégeken keresztül három magyar magánszemély a tulajdonos. Mint mondta, az ő tulajdonrésze 40 százalékos, Petrusz Béla és Bakonyi Árpád 30-30 százalékkal bír.

A külföldi leányvállalatokról szólva Tolnay Lajos azt mondta: a timföld őrleményeket gyártó szlovéniai Silkemnek szállítanak timföldet, és ha a MAL nem indul újra, akkor ők is leállnak. Ezért értesítették a fő vevőiket. A Silkemet azonban át tudják állítani másfajta timföldre. De van egy termék – az úgynevezett tabulár timföld –, amelyet például az amerikai hadiipar használ turbinagyártáshoz, ezt csak az ajkai, alacsony nátron tartalmú alapanyagból tudják elkészíteni. A boszniai bányájuk akkor is tud működni, ha Magyarországon leállnak a termeléssel, mivel van a közben timföldgyár. A magyarországi bányákat azonban le kellene állítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mi lehet a célja Bakonyi őrizetbe vételének?

A Népszabadság információja szerint húszegynéhány terhelő vallomás van már a rendőrség birtokában Bakonyi Zoltán ellen. Ezekből az derül ki, hogy a MAL Zrt. cégvezetője és menedzsmentje tudhatta, hogy a vörös iszap több helyen átszivárgott a gátakon.

Seres László Publicisztika

Ex lex Mal

Nem mindennapi döntést hozott hétfőn a Nemzeti Együttműködés Parlamentje: 336 igen, egy tévedésből megnyomott nem és 13 tartózkodó szavazattal felhatalmazták a Nemzeti Együttműködés Kormányát, hogy mostantól megtehessen bármit. És bár nem az ötvenes években élünk, tehát nem a szó szoros értelmében vett államosításról van szó, pl. senkit nem téeszesítenek, padlássöprés sem várható, de egy brutális ökokatasztrófa ürügyén a parlament azért csak felfüggesztette a jogállamiságot, ahogy eddig ismertük.

MTI Itthon

Papcsák felpörgetné a MAL-vizsgálatot

Felgyorsítja a timföldgyárat is birtokló Magyar Alumínium Zrt-vel (MAL) kapcsolatos vizsgálatot a hétfői kolontári katasztrófa - mondta kedden az MTI érdeklődésére Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztos.

hvg.hu Itthon

A MAL-nak hitelező bankok is aggódhatnak

A CIB, MKB, OTP, Raiffeisen a cégiratok szerint körülbelül azonos arányban finanszírozza a MAL-t. Ugyanezekből a papírokból látszik, hogy a számlavezető is váltakozva ezek közül a bankok közül kerül ki, most éppen az MKB, amely a hitelezői konzorciumnak is a vezetője - írja a Napi Gazdaság.