Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Elsősorban a Molnak köszönhetően erősödéssel zárta a hét utolsó kereskedési napját a pesti börze vezető indexe.
A BUX pluszban kezdett, a nap során azonban többször is megfordult a negatív tartományban, kora délután például fél százalékos mínuszban is járt az index. Két óra magasságában azonban emelkedni kezdett a mutató, aminek eredményeként végül 0,8 százalékkal a csütörtöki végső érték felett, 23 059 ponton zártunk.
A vezető papírok mindegyike drágult, a legjobban azonban a hét elején „visszaszerzett” Mol teljesített, amely 2 százalékkal 23 245 forintig menetelt. Az OTP 0,2 százalékkal 6040 forintra erősödött, a Magyar Telekom 0,7 százalékkal 549 forintig ugrott, míg a Richter papírjaival 36 000 forinton született az utolsó kötés, 0,5 százalékkal magasabban, mint tegnap.
A forgalom ezúttal sem volt túl acélos, amiben minden bizonnyal szerepet játszik, hogy hétfőn a Memorial Day miatt szünnap lesz a tengerentúlon, s az amerikaiak ilyenkor szeretik négynaposra nyújtani a hétvégét, így feltehetőleg már ma is kevesebb bróker dolgozott a megszokottnál. A BÉT-en pénteken 8,4 milliárd értékben adtak-vettek részvényeket, ez pedig alig több mint fele az átlagos forgalomnak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.