szerző:
Klubrádió
Tetszett a cikk?

Abban a pillanatban, amint a retorikából valóság lesz, működésbe lép az Unió védekezési mechanizmusa, és nagyon komoly nyilvános figyelmeztetéseket is kaphat a magyar kormány - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója a Klubrádióban.

Az euró külső segítség nélkül bele fog bukni a jelenlegi válságos helyzetbe, ugyanis az alkotói nem számoltak ehhez fogható földcsuszamlásszerű krízis lehetőségével. Éppen ezért nem véletlen, hogy az Európai Parlament megszavazta azt a hat új jogszabályt, amely az eddigi renitens módon viselkedő államok pazarló gazdaságpolitikájának kíván gátat vetni, ám a rendelkezés csak az eurózóna tagállamaira vonatkozik, így hazánk mentesül az esetleges retorzióktól. Erről Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója beszélt a Klubrádió Szabad sáv című műsorában.

Vértes András
Végel Dániel

Emlékeztetett: eddig is léteztek olyan EU-s alapelvek, amelyeknek a megsértése bizonyos szankciókat vont maga után, ám puha jellegükből következően nem voltak elég hatásosak, ezért kellett őket az új szabályok lefektetésével megkeményíteni. A szakember szerint a valódi megoldást egy közös pénzügyminisztérium létrehozása jelentené, amely szükségszerűen magával hozná a politikai egységet is, ám a tagállamok még messze nem állnak erre készen, így jelenleg ez csupán fikció.

A magyar kormány "gazdasági szabadságharcának" kurucos megnyilvánulásait egy könnyed mosollyal szokás elintézni az EU-n belül, ugyanis ez a hatalmas, látszólag végtelenül bürokratikus gépezet képes bizonyos eseteket nagyon rugalmasan kezelni, így amíg a "forradalom" csupán befelé kommunikált politikacsinálás, addig az EU nagyvonalúan felülemelkedik rajta. Ám abban a pillanatban, amint a retorikából valóság lesz, nyilvánvalóan működésbe lép az Unió védekezési mechanizmusa és - mint ahogy azt idén tavasszal tapasztaltuk - nagyon komoly nyilvános figyelmeztetéseket is kaphat a magyar kormány - mondta Vértes András.

Az EU különböző szabályzatainak feszegetésében a magyar államon kívül sokan mások is jeleskednek, ám többnyire csak olyan esetekben, ahol még nincs az ügyre vonatkozó precedens, így a gazdasági szakember nem tudja hova tenni a kormány által tavaly kivetett telekomadót, amelybe egyébként korábban már belebuktak a franciák és a spanyolok is. Mint mondta, a pervesztés száz százalékig biztos, így ezzel a manőverrel garantáltan sokmilliárdos mínuszt fognak kreálni az államháztartás számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!