Tízezer kiképzett bankügynök

Júliustól érettségi és a PSZÁF által szervezett vizsga nélkül nem lehet hiteleket közvetíteni. Az ügynökök még mindig találnak kibúvókat.

Tízezer kiképzett bankügynök

„Családok ezrei kerülhetnek utcára a csalók miatt. Segítsünk egymáson, ha már más nem segít rajtunk” – szólította fel egy internetes levelezőfórumon a hozzá hasonlóan bajba jutott banki adósokat az anya1962 jeligéjű hozzászóló. A levelezők abbéli aggodalmukat osztják meg egymással, hogy a nekik újszerű ajánlatot adó, tavaly szeptemberben alakult budapesti Vár Holding Kft. esetleg szélhámoskodik. A társaság ugyanis 25 ezer forintos beugró és a kuncsaft teljes banki dokumentációjának átadása fejében azt ajánlja: újratárgyalja a bankkal a hitel kondícióit, és közreműködik a szerződés módosításában annak érdekében, hogy a fizetésképtelen, olykor már végrehajtás alatt álló ügyfél rendezhesse a helyzetét. Ha ez összejön, az adós további 35 ezer forintot fizet a Vár Holdingnak.

Csakhogy miközben a Nagy Emília által 2 millió forintos tőkével jegyzett kft nem szerepel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének ügynöki nyilvántartásában, a múlt hét végéig partnerként tüntetett fel a honlapján több bankot, biztosítót és hitelközvetítő céget. Közülük a német Credit Life vállalatcsoport itteni szóvivője a HVG-nek elmondta: aljas módon tette fel a nevüket a Vár Holding a honlapjára, miután nem akartak együttműködni vele. A Duna House Holding Kft. pedig felszólította a Vár Holdingot nevének azonnali törlésére, ami a jelek szerint meg is történt. Az UniCredit Bank – amelynek a Vár Holding korábban alvállalkozóként valóban az ügynöke volt – egyenesen a bankszövetség segítségét kérte annak tisztázásában: vajon a hitelintézeti törvény szerinti pénzügyi közvetítői tevékenységet lát-e el a Vár Holding, avagy talált egy olyan jogszabályi hézagot, amelyben hatósági kontroll nélkül működik.

„Mérlegeljük, hogy javasoljuk a kormánynak a hitelintézeti törvény közvetítőkről szóló részének a pontosítását” – mondta a HVG-nek Binder István, a PSZÁF szóvivője, hozzátéve, már vizsgálják a kft tevékenységét. A jogbizonytalanságot az okozza, hogy a törvény szerint az ügynökök „pénzügyi szolgáltatást közvetítenek”, amin eddig a PSZÁF új szerződések tető alá hozását értette. Jogi szakértők szerint azonban nincs érdemi különbség aközött, hogy a közvetítő új szerződés megkötésére, avagy a régi átalakítására kapja-e a megbízását.

A törvénynek a hitelközvetítőkkel szemben támasztott feltételeket tavaly alaposan megszigorító módosítása épp a Vár Holdinghoz hasonló, kizárólag az ügyfelek érdekét képviselni hivatott, az ő megbízásukból eljáró, vállalkozásként működő közvetítőket, vagyis az alkuszokat szabályozza a legkeményebben. A piacon lévő valamennyi, az ügyfelüket érintő ajánlatot ismerniük és ismertetniük kell, vezetőjüknek szakirányú felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie, évente minimum százmillió forintos felelősségbiztosítást kell kötniük, és másféle pénzügyi szolgáltatást nem nyújthatnak.

A hitelügynökök kategorizálását 2010. szeptember végétől alakította át gyökeresen a törvény. Minden ügynök alkalmazhat alvállalkozókat, amelyekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint rá. A közvetítők nem vehetnek át a megbízójuktól olyan pénzt, ami az ügyfelet illeti meg, a kliensek által befizetett összegeket pedig elkülönített számlán kell tartaniuk. Van kiemelt közvetítő, aki megbízója nevében és kockázatára kötelezettséget vállalhat (például a szerződés megkötésére), és van „sima” ügynök, aki csak összehozza a feleket.

A törvény alapvetően kétféle hitelközvetítőt különböztet meg: függőt és függetlent. Akár cégként, akár egyéni vállalkozóként felügyeleti engedély nélkül dolgozhatnak a függő közvetítők, akik egyetlen pénzügyi szolgáltatónak keresnek ügyfelet (többnek csak akkor, ha azok nem konkurensei egymásnak). Hogy egy függő közvetítő legálisan működik-e, vagy sem, azt a PSZÁF ügyfélszolgálatán lehet ellenőrizni. A későbbiekben a felügyelet közzé is teszi majd a listájukat (a honlapon most látható regiszter még a régi szabályozás szerinti), amiből az is kiderül, hogy mely társaság a megbízójuk. Ez azért is fontos, mert a függő ügynök okozta károkért a megbízója felel.

Kizárólag a PSZÁF engedélyével léphetnek viszont piacra a független közvetítők, akik-amelyek egyszerre több pénzügyi intézménynek is dolgozhatnak. A független közvetítők kötelesek az érdeklődőkkel legalább három, a piacon egymással versengő ajánlatot ismertetni, és évente legalább 50 millió forintos felelősségbiztosítást kell kötniük. Független közvetítői céget csak az vezethet, aki büntetlen előéletű, és legalább hároméves szakmai gyakorlata van.

Az új feltételeknek január elsejétől kellett megfelelniük az ügynököknek, kivéve az egyik legfontosabb előírást: a kellő képzettség igazolását. Erre ugyanis kaptak még egy féléves haladékot. Ha az ügynök nem magánember, hanem cég, akkor a szükséges képesítést valamennyi olyan alkalmazottjának vagy megbízottjának fel kell mutatnia, aki ügyfelekkel foglalkozik. A felsőfokú szakirányú (közgazdasági, pénzügyi) végzettség bármelyfajta ügynöknek önmagában is elegendő. Ennek híján a hitelintézeti törvény felsorolja, hogy az érettségi mellett milyen végzettségek tesznek alkalmassá a hitelügynöki státusra. Ha az ügynöknek csak érettségije van, a PSZÁF által kontrollált hatósági vizsgát kell letennie. E kötelezettség az eddigi 70 ezer ügynöknek megközelítőleg a felét érinti. A vizsgára közel 40 felnőttképző intézményben lehet felkészülni, 30 órás tanfolyamokon. A havonta két alkalommal meghirdetett egyórás, írásbeli vizsgák nem tűnnek túl nehéznek, hiszen eddig tízezren estek át rajtuk sikeresen, és mindössze kétezren buktak meg.

GYENIS ÁGNES

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.