szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idő és az események nem állnak Orbán Viktor oldalán, legalábbis a közeljövőt illetően - írta még a Moody's leminősítésének csütörtöki bejelentése előtt az Economist a magyar gazdaságpolitikáról. A lap szerint míg 2008-ban a külvilág gyorsan Magyarország segítségére sietett, most más a helyzet.

2008-ban a 20 milliárd dolláros mentőcsomaggal azért segítették ki Magyarországot, mert attól tartottak, hogy a többi volt kommunista országra is átterjed a probléma - írta még a Moody's leminősítése előtt megjelent cikkében az Economist hetilap, amely felidézte az Orbán-kormány és az IMF kapcsolatának egymást követő epizódjait is.

"Most más a helyzet" - tette hozzá a lap, amely szerint a volt kommunista országok többsége, amelyek már az EU tagjai, jobb állapotban vannak, mint a dél-európai régi államok, és a kelet-európai címke már elvesztette jelentését. Magyarország két szomszédja, Szlovénia és Szlovákia már az eurózóna tagja. Lengyelország a vitathatatlanul nehézsúlyúnak számít a diplomáciai és gazdasági területen.

"Orbán csodabogárnak tűnik, országa pedig hátrébb került a fontossági sorban most, amikor a bankoknak sürgősebb dolguk is van az idejükkel és pénzükkel" - írja a lap.

Túry Gergely

Orbánnak a legnagyobb problémával otthon kell szembenéznie. Miután elképesztő mandátumaránnyal megnyerte a választásokat, olyan marginális kérdésekre herdálta el az időt és energiát, mint a szólásszabadság hívei által megvetett új médiatörvény. Az Orbán-kormány "bunkermentalitása" nem tett jót a szavazókkal való kommunikációnak sem.

"Az ellenfelei kárörvendőek, a támogatói pedig forronganak" - tette hozzá az Economist Orbánról. A lap egy táblázatot is közöl az államadósságról, illetve az adósság finanszírozásának költségeiről is, amelynek "Az Orbán-faktor beárazása" címet adta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!