szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az OTP Bank közgazdászai szerint az EU-val és az IMF-fel való visszafogott kormányzati kooperáció a forint az euróval szembeni historikus mélypontra gyengüléséhez, a kötvényhozamok nagymértékű emelkedéséhez, és a beárazott kamatemelés mértékének növekedéséhez vezetett. Ameddig nem puhul a kormányzat álláspontja, kevés esély mutatkozik a hazai eszközök áralakulásában az elmúlt hetekben kialakult trendek fordulására - írta a Világgazdaság az OTP heti jelentése alapján.

Az OTP Elemzési Központ heti jelentése szerint december utolsó két hete világossá tette, hogy a kormánynak határozott szándéka a lehető legvégső pontig ragaszkodni politikai önállóságához, és nem kíván kompromisszumra jutni az EU-val, ill. az IMF-fel. "Ennek a döntésnek ára van: a hozamgörbe 105-173 bázisponttal tolódott felfelé december 16-a és január 4-e között. A piaci árazások 150 bázispontos további kamatemelést ígérnek - mi is úgy látjuk, hogy a monetáris politika kénytelen lesz szigorítani, már rövidtávon is” – olvasható a Világgazdaságban.

Tardos Gergely elemzőcsoportja emlékeztet: a nyugati világ vezetői nagyon erős figyelmeztetéseket küldtek az elfogadásra váró sarkalatos törvényekkel kapcsolatban (elsősorban az új jegybanktörvénnyel és a stabilitási törvénnyel kapcsolatban).

"Amikor az IMF véleménye megjelent a Reutersen múlt szerdán, az EUR/HUF kurzusa gyorsan 310-ig emelkedett. (…) Múlt pénteken a Parlament elfogadta a vitatott törvényeket, ami egy újabb eladói hullámot váltott ki: az EUR/HUF 315-ön búcsúztatta az óévet” – emlékeztetnek.

Nem húsba vágó az IMF-hitel?

Egyre több forrásból olyan pletykák látnak napvilágot, miszerint a kormányzat (legalább) az MNB devizatartalékainak egy részét fel akarja használni az átvállalt megyei devizaadósságok törlesztésére, illetve új növekedési programok finanszírozására. Az NGM hiába mondta, hogy nincsenek ilyen tervei, így is jelentős bizonytalanságot okozott a piacokon, az EUR/HUF árfolyam új történelmi csúcsot ütött 320 felett - írják.

Úgy vélik, hogy "a hivatalos kormányzati kommunikáció (beleértve a miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjúját) folyamatosan úgy hivatkozik az IMF-megállapodásra, mint ami fontos, de nem 'húsba vágó'". "Az ilyen kommunikáció tovább rombolja a megállapodásba vetett hitet a piacon. Összegezve azt látjuk, hogy a kormányzat egyszerre két irányban építi a jövő gazdaságpolitikáját" - olvasható az elemzésben.

"Ha a kormányzat nem jut megállapodásra az EU-IMF-tandemmel, kevés esélyt látunk a forrásbevonás normalizálódására még úgy is, ha az MNB a piaci várakozásoknak megfelelő mértékben szigorítja a monetáris kondíciókat” – szögezik le.

A teljes cikket a Világgazdaságban olvashatja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!