szerző:
Klubrádió/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 47 ezer ember veszíti el jogosultságát március 31-étől arra, hogy nyugdíjas bérletet vehessen a BKV-nál – mondta a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület elnöke a Klubrádióban. A változás az öregségi nyugdíjkorhatár alattiakat érinti.

Egy nyugdíjjogosultságot érintő kormánydöntés nyomán változnak a szabályok, így az öregségi korhatár alatti nyugdíjasok, mint például a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok és a szolgálati nyugdíjban részesülők kénytelenek lesznek teljes árú bérletet vásárolni a BKV-nál.

Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke a Klubrádióban elmondta: eddig csaknem százezren vették igénybe a kedvezményes árú havi bérleteket. A BKV eddig harminc kategóriában biztosított ingyenes vagy kedvezményes utazási lehetőséget. A VEKE a közlekedési vállalat gazdaságos működése érdekében több kategóriát, köztük például a 65 éven felüliek ingyenes utazási kedvezményét is felülvizsgálná. Dorner szerint erre azért lenne szükség, mert amíg az állam nem adja oda a közlekedési cégnek a teljes árkiegészítést, addig nem oldható meg, hogy ne halmozzon fel jelentős veszteséget a BKV.

A költségvetés jelenleg 2600 forintot tesz a bérletekhez kiegészítésként, ami nem elég, mert a nyugdíjas bérlet 3750 forint, míg a teljes árú 9800 forint. A kettő közti összeg hiányzik a vállalat költségvetéséből. A 2003 óta felhalmozódott működési hiány nagy részét ez tétel jelenti - magyarázta a VEKE elnöke.

Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége felháborodással reagált a hírre. Mint írták: "mostantól a rokkant csak ne utazgasson, gyalog is mehet". „Azzal, hogy a 2011. december 31-éig rokkantnyugdíjas megérte 2012. január 1-jét, és nyugdíjasból a legjobb esetben rokkantsági ellátottá vált, egyúttal kikerült az ugyanaznap Alkotmányból Alaptörvénnyé változott legmagasabb szintű jogszabályunk nyugdíjasokra vonatkozó védelme alól is. Ettől kezdve elgondolkodhat arról, hogy milyen neki mindeddig járó kedvezményről kell majd lemondania csak azért, mert ő még csak mondjuk 60 éves rokkant, és nem például egyébként egészséges 62 éves nyugdíjas” - írja közleményében Pós Péter elnök.

„A fővárosban élő, múlt hónapban még rokkantnyugdíjas rokkantak kivételes helyzetbe kerültek, hiszen az országban elsőként értesülhettek róla, hogy milyen kizárólag nyugdíjasoknak járó kedvezményekről kell majd lemondaniuk. A BKV járatain a rokkant tavasztól már csak teljes áron utazhat, vagy gyalogolva nézi az elhúzó buszt, villamost most majd időjárástól függetlenül, tűző nyárban, ömlő őszi esőben, csikorgó téli hidegben egyaránt" - részletezik a közleményben.

„Ha a rokkantnyugdíjas eddig elment valahova havonta 5 alkalommal (vásárolni, orvoshoz, rokonához, barátjához, hivatalos ügyét elintézni mondjuk 1-1 esetben), majd hazament, átlagosan kb. 12 közlekedési eszköz igénybevétele után már megérte nyugdíjas bérletet vennie, és így már még ennél is többet tudott utazni. Ezután csaknem háromszoros áron fog utazni, ha telik neki rá! Ha nem telik, majd választ, hogy nem megy vásárolni, vagy orvoshoz, vagy rokonához, barátjához, hivatalos ügyét elintézni (havonta akár még egyszer sem). Vagy megy, de gyalog, mert ugye ő még csak mondjuk 60 éves rokkant, nem például egyébként egészséges 62 éves nyugdíjas” – hívja fel a figyelmet az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!