szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ fellélegzett az amerikai republikánusok és demokraták költségvetésstabilizáló egyezsége után, de idehaza nemcsak az uniós pályázati pénzek gyorsabb célbajuttatását és a lakossági rezsfaragást ígérte meg a kormány, hanem azt is, hogy ha törik, ha szakad, az év második felében a teherautók után már elektronikus útdíjat is fizetünk. A hvg.hu gazdasági összefoglalója az újév első, csonka hetéről.

A megállapodás, amire a világgazdaság a tavalyi év végén egyre türelmetlenebbül várt, megszületett. Az USA elkerülte ugyan a "költségvetési szakadékot", de az a magyar elemzők szerint inkább csak lidocaint fújt a birodalom gazdaságának sebére, és a problémákat csak a szőnyeg alá söpörte. A demokraták és republikánusok kétpárti megállapodása után a szenátus és a képviselőház meg is megszavazta a vonatkozó törvényt, amit Obama elnök már alá is írt. A hírre örvendtek és raliztak néhány napot a világ tőzsdéi, s a döntés közvetett hatással volt még a magyar csődkockázati felárra is, mely óriásit esett, de az amerikai költségvetési kiadások kényszerű lefaragásához azonban hamarosan hozzá kell kezdeni.

250 tonna húszezres

Ígéretben a magyar kormány sem fukarkodott: elméletileg kész is az a rendszer, ami azt a kormányok óta visszatérő problémát kezeli, vagyis, hogy Magyarország az EU-s pályázati pénzeket eddig nem tudta elég hatékonyan felhasználni. Igaz, a honi gazdasági motor felpörgetését célzó elképzelés a gyakorlatban inkább csak a kabinet babrálásának látszik jelenleg, de még bármi lehet belőle. December közepén kormánydöntéssel a Lázár János államtitkár vezette Miniszterelnökség felügyelete alá söpörte valamennyi irányító hatóság (IH) munkáját, így gyorsítanák az uniós pénzek lehívhatóságát, a program-előkészítést, és a menedzsment, illetve a döntéshozatal tempóját.

Jön a gyorsabb euro-lehívás kora?
AP

Az IH-k (vagyis az eu-s pályázatokért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen (NFÜ) belül működő fejlesztési programokért felelő szervek) tempónövelésére nagy szükség pontosan azért lenne, mert az EU ez év végén lezáruló költségvetési időszakában a Magyarország által lehívható mintegy 8200 milliárd forintnyi uniós forrásból eddig alig a harmadát fizették csak ki. És igaz ugyan, hogy ezen felül még jelentős méretű fejlesztési forrást is lekötöttek már, de a kifizetések lassúak és körülményesek. Olyannyira, hogy ha a bedugult 5200 milliárd forintot mint 20 ezres bankjegyben kellene kifizetni, a kormánynak ebből mintegy 250 tonnát kellene a gazdaságélénkítésbe forgatnia.

Rezsitized

Még tavaly decemberben ígérték, de már januártól életbe is lépett a lakossági energiaárak 10 százalékos kormányzati árcsökkentése. Az ígéret szerint ennyivel csökkent az áram, a földgáz és a távhő ára is, de az év első napjaiban volt aki ezt megkérdőjelezte, és az utánaszámolások többféle eredményt is hoztak. Végül pénteken, amikor az ígéret (még nem hivatalosan) az lett a kormányzati körökből, hogy tavasszal akár újabb 10 százalékos vágás jöhet, az Energiaklub számokkal és adatokkal is kellően alátámasztva bizonyította: a január 1-jével életbe lépett rezsifaragás valóban eléri a rendeletben ígért szintet.

Rogán Antal csütörtökön nem kommentálta, hogy a második negyedévtől újabb tíz százalékkal csökkentené a kormány a háztartások rezsiköltségeit, de szombaton megjelent interjújában Fónagy János (mint a rezsidíj-csökkentés érvényesítését vizsgáló kormánybizottság vezetője) már arra is utalt, hogyha kell, a fa, a szén és a PB-gáz árához is hozzányúlnak.

Bukhat az e-útdíj tender

Ígéret - még tavaly, lényegében szeptember óta, folyamatosan - az Állami Autópálya Kezelőtől (ÁAK) is elhangzott az ügyben, hogy képesek kézben tartani a megtett út alapján számlázó e-útdíj infrastruktúra megépítésére és üzembe helyezésére kiírt 2013-június 1-i határidőt. Most azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy akár az egész eljárás is elbukhat azon, hogy a december elején kikiáltott győztes cég (Getronics Magyarország Kft.) sem az eredetileg tervezett december végi időpontba, sem az idei év első napjaiban nem írta alá a szerződést. A Népszabadság értesülései szerint a szaktárca ugyanakkor mindenképpen Getronicsot akarja.

A cég állítólag időt kért arra, hogy rendezze az anyavállalata és a tervezett beszállítók közti problémáját, de ezt az elrendelt hírzárlat következtében sem az ÁAK, sem a Getronics nem erősítette meg. A szerződéskötésre január 15-ig van lehetőség, a szaktárca illetékes államtitkára - aki szerint nincs ügy, mert a Getronics nem is kért halasztást - pénteken azt ígérte, hogy a szerződéskötés a határidő lejárta előtt megtörténik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!