szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar államkötvények orosz vásárlásról nem tudok, de az vitathatatlan, hogy Oroszország döntő tényezője a magyar energia biztonságnak - felelte Martonyi János külügyminiszter újságírói kérdésre egy budapesti konferencián csütörtökön.

Martonyi János a Világgazdaság napilap által szervezett konferencián arra a kérdésre reagált, amely szerint Orbán Viktor múlt heti moszkvai látogatásán megegyezett volna Vlagyimir Putyin elnökkel egy pénzügyi csomagról, amelynek keretében az orosz állam 4,6 milliárd dollár értékű magyar állampapírt jegyezne le, 2,25 százalékos kamat mellett. A külügyminiszter szerint "orosz részről is cáfolták a hírt".

Amikor bizonyos tranzakciók létrejönnek, akkor természetesen tájékoztatni kell a közvéleményt, de elképzelésekről ötletekről addig nem érdemes beszélni, amíg ezek nem jutnak el a valószínűség állapotába - egészítette ki a választ.

A HVG saját forrásaira hivatkozva azt közölte, hogy a magyar kormányfő múlt csütörtöki moszkvai munkalátogatásán arról állapodott meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy Oroszország 4,6 milliárd dollár értékben jegyezne le magyar állampapírt, 2,25 százalékos kamattal. A kamat messze olcsóbb, mint a lakossági euróforrások levadászására kitalált, 5 százalék feletti kamatozású eurókötvény, vagy a most kibocsátani tervezett dollárkötvény, amely várhatóan 5,5 százalék körüli hozamszinttel kerül forgalomba. Továbbá 5 milliárd euró értékű, de majdan rubelben igénybe vett kötvényről is szó esett a HVG szerint.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivőn keresztül a Kreml azt közölte, hogy nem írt alá semmit Putyin és Orbán Moszkvában. Annyit azonban hozzátett, hogy szerepelt pénzügyi együttműködés a megbeszélés témái között.

Magyarország kapcsolatának Oroszországgal meghatározó eleme a gazdaság, Oroszország döntő tényezője a magyar energiabiztonságnak - mondta a külügyminiszter, hozzátéve, hogy az energiabiztonságnál fontosabb geopolitikai és biztonsági kérdés alig van. "Ezért is ez adja magyar-orosz kapcsolatok alapját, minden más részletkérdés" - fogalmazott Martonyi János.

A külügyminiszter jelezte, hogy ma még nem lehet megmondani, melyik cég fogja bővíteni Paksot és az építkezés milyen finanszírozás mellett fog megvalósulni, ami biztos, hogy pályázat lesz. Az energiabiztonság a források és az útvonalak diverzifikálása mellett valósulhat meg - hangsúlyozta Martonyi, megemlítve, hogy a Déli Áramlat megépítése az útvonal diverzifikálásának eszköze. Ez a projekt fontos magyar érdek - szögezte le Martonyi János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!