szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Matolcsy György lesz az új jegybankelnök – jelentette be Orbán Viktor kormányfő péntek reggel, a Kossuth Rádiónak adott interjúban. A nemzetgazdasági miniszter Varga Mihály lett.

Szokásos péntek reggeli rádióinterjújában jelentette be Orbán Viktor, hogy Matolcsy Györgyöt jelöli jegybankelnöknek, akit a miniszteri tárca élén Varga Mihály vált. A hírre forint kisebb, nem markáns gyengüléssel reagált, a magyar fizetőeszköz az euróval szemben a bejelentés után a 296-os kurzus fölé is szaladt, majd újra a 295,5-ös szint körülre pattant vissza. Fél tíz körül pedig 294,61-re erősödött a kurzus.

"Jegybankelnök? A helyzet úgy fest, hogy ma a parlament illetékes bizottsága meg is hallgatja az új jegybankelnököt, én döntöttem. Matolcsy György lesz a jegybankelnök" – mondta Orbán Viktor. Vállalja a kockázatot? – tette fel a kérdés a riporter, mire Orbán azt felelte: "ez a legkevésbé kockázatos döntés".

Nem először neveztem ki jegybankelnököt, akkor is arra jutottam, hogy kormányzati tapasztalattal rendelkező embert kell kinevezni jegybankelnöknek. Mivel a jegybank független, és ezt nem szabad megkérdőjelezni, ezért csak egy mód van arra, hogy a jegybank képes legyen elhelyezkedni a kormányzati erőtérben – tette hozzá Orbán, illetve azt is hozzáfűzte, hogy stabilitás és kiszámíthatóság akkor áll elő, ha kormányzati tapasztalattal rendelkező embert kérnek fel.

Arra a kérdésre, hogy mit vár el az új MNB-elnöktől, azt mondta, nem szabad megszólalnia, mert ez a jegybankokra tartozik, "ha az ember bármit mond, a pénzvilág a torkának ugrik, erre nem válaszolok".

Fülöp Máté

Varga váltja Matolcsyt

A bejelentést követően elmondta, hogy a nemzetgazdasági miniszter pedig Varga Mihály lesz. "Itt is biztosra mentem, ugyanazt csináltam, mint mikor Járai Zsigmond lett az MNB-elnök, most Matolcsy távozik a miniszteri pozícióból, Varga Mihály ismeri a kormány politikáját, tagja volt a kormánynak, őt kértem fel." Kijelentette, hogy a gazdaságpolitika ugyanakkor marad.

Lázár János a Reutersnek adott interjújában február elején arról beszélt, hogy az IMF-tárgyalások megszakítása után Varga Mihály hamarosan egy "másik jelentős pozícióba" kerülhet. Az államtitkár ezt nem volt hajlandó pontosabban kifejteni, de azt elmondta, hogy a kérdés márciusban eldől. Az első Orbán-kormány idején, 1998-2000-ben a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára, majd 2001-2002-ben pénzügyminisztere volt.

Varga Mihálynak ez már a harmadik pozíciója a második Orbán-kormányban. 2010-től a Miniszterelnökséget vezette államtitkárként, ahol Lázár János váltotta, miután 2012 júniusában kinevezték az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszterré.

Túry Gergely

Varga Mihály ősfideszes, 1988 decembere óta tagja a pártnak. Az elmúlt több mint két évtizedben a visszafogott szakpolitikus képét építette fel magáról. Orbán bizalmasának számít, ritkán nyilatkozik, főként a közmédián kívül. Ennek lehet az is az oka, hogy még a választások előtt egy Figyelőnek adott interjúja miatt kezdték támadni a Fideszt a nyugdíjelképzelései (svéd modell) miatt. Varga az első Orbán-kormánynak is először a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára, majd pénzügyminisztere (2001-2002) volt.

Matolcsy Györgyöt és Varga Mihályt péntek délután hallgatja meg az Országgyűlés gazdasági bizottsága.

Nincs meglepetés

Először tavaly október elején jelent meg a sajtóban olyan vélekedés, amely Matolcsy Györgyöt esélyesnek tartotta a jegybankelnöki posztra. Mint az Origo először beszámolt névtelen forrásokra hivatkozva, az szólt Matolcsy jelölése mellett, hogy nem szokott ellentmondani a kormányfőnek, így ha felkérést kapna a tisztségre, valószínűleg el is fogadná. Ezt követően egyre több orgánum valószínűsítette a Matolcsy-pletykát. Az Index idén januári értesülése szerint Matolcsy nevét még tavaly nyáron dobta be egy politikai háttérember esélyes jegybankelnökjelöltként, és őszre a pletyka már akkorára dagadt, hogy Matolcsyval egyre többen számoltak esélyesként a Fideszben. Matolcsy november közepén még úgy reagált, egyelőre nem kérték fel a Magyar Nemzeti Bank vezetésére, ezért egyelőre nem foglalkozik a kérdéssel.

A befektetőknek viszont nagyon nem tetszett az ötlet. A piac többször megrántotta a forintot tavaly ősz óta a Matolcsy-pletykára. Mint egy elemző fogalmazott, a piac attól fél nagyon, hogy az MNB-be bekerül egy „futóbolond”, aki olyan nemkonvencionális jegybanki eszközöket vet be a gazdaság élénkítésére, amilyeneket csak a nagy fejlett országok központi bankjai engedhetnek meg maguknak. A kabinet valóban komoly elvárásokat támaszt Simor utódjával szemben, amiről a tavaly novemberben megszellőztetett, a nemkonvencionális jegybanki eszközök bevetéséről szóló kormányzati tervek is árulkodnak.

Az persze a piacnak kezdettől fogva világos volt, hogy a jelölt személye abból a szempontból nem érdekes, hogy mindenki tisztában van vele, Orbán Viktor meghosszabbított keze lesz a jegybankban. Ugyanakkor az illető személye mégiscsak fontos, ugyanis jelzi, meddig menne el a kormány a monetáris politikában: egy elismert szakember kiválasztása azt az üzenetet hordozná, hogy a piacnak nem kell rendhagyó eszközökre számítania. Matolcsy György jegybankelnökké jelölésére viszont a piac még annak ellenére is eltátaná a száját, hogy már hetek óta erről szólnak a sajtó értesülései. Londonban még mindig nem hiszik el, hogy ez egy lehetséges opció – mondta még egy hónapja is egy elemző a hvg.hu kérdésére.

Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában
MTI / Kovács Attila

Az azóta eltelt időszakban ugyanakkor egyre biztosabbá vált a nemzetgazdasági miniszter jegybankelnöki jelöltsége. Bár biztosan nem lehet állítani, az Index csütörtöki cikke szerint fideszes politikusok szerint is csak 30 százalék volt az esélye annak, hogy meglepetés születik a péntek reggeli bejelentésen. Az újdonsült jegybankelnök, még nemzetgazdasági miniszterként, a héten már a Heti Válaszban és két parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszában – melyben ortodox válaszokat adott – is igen erősen utalt arra, hogy ő lesz a MNB-elnöki posztjának várományosa. A kormányzat eközben már igyekezett felkészíteni a piacot is Matolcsyra: egy-egy kisebb információmorzsával, utalással “melegítették be” a piacot, vagyis tesztelték a reakciókat, és készítették fel a befektetőket Matolcsyra. A forint euróval szembeni árfolyama ilyenkor kisebb gyengüléssel reagált a hírekre. A befektetők így időközben elkezdték beárazni Matolcsy jegybankelnökségét

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!