Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Lengyelország 2014-ben megkezdi a palagáz kereskedelmi kitermelését.
Lengyelország a sikeres próbafúrások után 2014-ben az eredeti tervekkel összhangban megkezdi a palagáz kereskedelmi kitermelését – közölte Piotr Wozniak környezetvédelmi miniszterhelyettes.
Lengyelország ezzel az első EU-tagország lenne, amely alkalmazza a sokak által vitatott technológiát. Rajta kívül Európában csak Litvánia tervez palagáz-kitermelést. A palagázt, amelyet nem hagyományos gáznak is neveznek, úgynevezett hidraulikus repesztési technológiával nyerik ki a palarétegek belsejéből: nagy mennyiségű vizet tartalmazó homokszuszpenzió beszivattyúzásával történik. Környezetvédők attól tartanak, hogy a feltárásban használt vegyi anyagok elszennyezik a Föld kérgét.
A londoni székhelyű San Leon Energy, amely próbafúrásokat végzett Észak-Lengyelországban, közölte, hogy az ismételt fúrások "minden várakozást felülmúlnak". A miniszterhelyettes a PAP-nak nyilatkozva ezután szintén nagyon jónak minősítette az eredményeket, és reményét fejezte ki, hogy más társaságok is megkezdik a kitermelést.
Lengyelország évi gázszükséglete 14 milliárd köbméter, ennek kétharmadát Oroszországból importálja. Az ország szeretné megteremteni energetikai függetlenségét, aminek fontos eszköze lenne a 800-2000 milliárd köbméterre becsült palagázkincs – Európa legnagyobb készlete – kiaknázása. A kormány 2020-ig 12,5 milliárd eurót tervez beruházni a kitermelésbe. Az ország áramszükségletének 91 százalékát szénerőművekből fedezi. A kőszén- és lignitkészletek becslések szerint még 150 évig kitartanak.
Donald Tusk kormányfő a múlt héten végrehajtott kormányátalakítás keretében leváltotta Marcin Korolec környezetvédelmi minisztert, és Maciej Grabowskit nevezte ki a helyébe, aki kijelentette, hogy tárcája prioritásának tekinti a palagáz kitermelését.
A palagázkincs kiaknázására vonatkozó lengyel remények visszafogottabbá váltak, amikor az Exxon Mobil után két másik társaság, a Marathon Oil és a Talisman Energy is bejelentette, hogy abbahagyják a próbafúrásokat, és kivonulnak Lengyelországból. Az ígéretes újabb fúrások után azonban a 3Legs Resources és a ConocoPhillips közölte, hogy 2014-ben tovább folytatják a próbafúrásokat. A 3Legs Resources a fúrási program költségeit 63 millió dollárra becsüli. A kereskedelmi kitermelés megkezdését a társaság a próbafúrások eredményétől teszi függővé.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.