szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai belpolitikai patthelyzet elhúzódása esetén nagyobb a kockázata egy valutaválságnak, mint az államcsődnek - vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai elemzésükben hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy Ukrajna adósságproblémái nem hasonlíthatók például Görögországéihoz. A hazai össztermékhez (GDP) mért ukrán államadósság-ráta jelenleg 40 százalék, ami alacsonyabb számos más kelet-európai országénál, nem beszélve a fejlett nyugati gazdaságokról. 

A következő egy évben lejáró ukrán szuverén devizaadósság-hányad viszonylag csekély. Az idén már nincs ilyen törlesztési kötelezettség, és jövőre is csak 5,5 milliárd dollár válik esedékessé. Ráadásul ebből 3 milliárd dollárnyi az IMF-fel, egymilliárd dollárnyi Oroszországgal szemben áll fenn, és e két hitelező egyikének sem áll érdekében Ukrajna államcsődje.

Éppen ezért ha Ukrajna nem férne hozzá tőkepiaci devizafinanszírozáshoz, valamilyen finanszírozási "vészmegoldás" keretében várhatóan akkor is fel tudná hajtani a törlesztéshez szükséges devizaforrásokat - vélekedtek a Capital Economics londoni elemzői. A ház szerint mindemellett a kormány fel tudná használni az ukrán jegybank devizatartalékait is. E devizakészlet jelenleg 20 milliárd dollár, vagyis elégséges lenne a jövőre lejáró 5,5 milliárd dolláros és a 2015-ben esedékessé váló további 5 milliárd dolláros szuverén devizaadósság-hányad törlesztéséhez - áll a Capital Economics csütörtöki elemzésében.

A cég szerint természetesen nem elhanyagolható az államcsőd kockázta sem. Erre vall, hogy az utóbbi két hétben meredeken, 150 bázisponttal 1290 bázispont - 10 millió dollár névértékű ukrán devizakötvényre számolva csaknem 1,3 millió dollár - környékére emelkedett az irányadó kétéves ukrán szuverén dollárkötvény-kötelezettségek törlesztési rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama a londoni piacon.

Ez a CDS-középárfolyam - Argentínáé és Venezueláé mögött - a harmadik legmagasabb a világon, és azt jelzi, hogy a piac hozzávetőleg 35 százalékos eséllyel árazza Ukrajna két éven belül bekövetkező államcsődjét.

A Capital Economics londoni elemzői szerint azonban minden tényezőt figyelembe véve jelenleg az államcsődnél nagyobb a kockázata a portfolió-beáramlás elapadásának, és ennek következtében egy fizetésimérleg- és valutaválság kialakulásának, amely az ukrán fizetőeszköz árfolyamának meredek zuhanásával járna.

A nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal Ukrajna külső fizetési helyzetét is egyre fenyegetőbbnek tartják, és erre hivatkozva sorra rontják Ukrajna szuverén adóskockázati besorolásait.

November elején a Fitch Ratings az addigi "B"-ről egy fokozattal "B mínusz"-ra minősítette vissza Ukrajna adósosztályzatát, amelyen negatív kilátást hagyott érvényben. Nem sokkal korábban egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's rontotta ugyanilyen mértékben Ukrajna államadós-besorolásait, ugyancsak a külső finanszírozási kockázatokkal indokolva a döntést.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja, a Moody's Investors Service még mélyebbre, az addigi "B3"-ról egy fokozattal "Caa1"-re süllyesztette a spekulatív sávon belül Ukrajna szuverén adósosztályzatait, szintén az egyre aggasztóbb külső ukrán likviditási pozícióval indokolva a lépést. A Moody's az új osztályzatot is azonnal leminősítési felülvizsgálat alá vette.

A "Caa1" besorolás - amely a másik két hitelminősítő módszertanában "CCC plusz"-nak felel meg - egy fokozattal rosszabb az S&P és a Fitch ukrán osztályzatainál. A "Caa" osztályzati sáv már rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!