szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

500 millárd forintos keretösszegből indulhat a jövő év februárjában a "Panel III." nevet viselő program. Ebből a kormányzati ígéretek szerint 2020-ig 380 ezer panellakást újítanak fel. A nem panelek, mely a hazai lakásállomány 4/5-e, és kisebb a felújítottsági mutatója, mint a paneleknek, egyelőre arra várnak, hogy stratégiájuk legyen - amit 2013 júniusára ígértek.

Nagyszabású panellakás-felújítási programot hirdetett kedden a kormány, de a kérdés, hogy az 500 milliárd forintot miért csak rájuk költenék?  Az összeg egyharmada a Magyar Energiahatékonység Intézet (MEHI) szerint "biztosan vissza nem térítendő támogatás lesz uniós forrásból", a többi pedig bizonytalan forrású, visszatérítendő támogatás. A Nonprofit Kft. szakmai szervezetént nem tartja indokoltnak, hogy csak a panelek pályázhatnak majd.

A MEHI közleményében elismeri, hogy az NFM régi adósságát törlesztette, amikor bejelentette a lakossági energiahatékonysági program indulását, mely kiszámítható módon nyújthat támogatást a szigetelni, kazánt cserélni, nyílászárót cserélni akaróknak. Az évi felújítási volument 54 ezer lakásra kalkulálva a felújítások 7 évig évi 70 milliárdba kerülnek majd. Vagyis egy  lakásra 1,3 millió forint felújítási összeg jut. 

Az 500 millárd forintos keret kétharmadának forrása ismeretlen, de a panelben lakók megkapták az ígéretet
MTI / Beliczay László

Az NFM tájékoztatásából kiderült, hogy a források egyharmada (évi kb. 23,8 milliárd forint) eu-s forrásokból, a KEHOP-ból származik. Az azonban a közlemény szerint nem egyértelmű, hogy a többihez miből termetődik meg a forrás. A tárca áltl tartott sajtótájékoztatón felmerült az MFB hitel, a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer, illetve a társasházak saját vagyona, vagy a társasházak által igényelt hitelek formula, de egyelőre ezek csak ötletek.

Volna más út is

A tervezett források (feltéve, hogy a kétharmad is állami forrásokból származik, akár hitel, akár vissza nem térítendő támogatás formájában) a szakmai szervezetek által megfogalmazott lakossági energiahatékonysági beruházási forrásigényeknek megfelelnek. Az öt szakmai szervezet - köztük a MEHI - támogatásával novemberben megjelent Hazai Hatékonyság program évi 40 ezer lakás felújítását szorgalmazta évi 60 Mrd Forintból, amelyből 20 Mrd Forint származna a KEHOP-ból.

Feltűnő azonban, hogy a tervekben jelenleg csak a panellakások szerepelnek, a társasházak, illetve családi házak számára történő támogatásról nem volt szó, noha a hazai lakásállomány 82 százaléka nem panellakás. Horváth Attila Imre államtitkár elmondta, hogy a nem panellakásokra vonatkozó terveket majd az Épület- Energetikai Stratégiából ismerhető meg, ám ezt a tervet bár az idén júniusra ígérték, végül októberben sem jutott el a társadalmi egyeztetésre.

Bart István, a MEHI ügyvezető igazgatója nem érti, hogy mi indokolja a panellakássokkal való kivételezést, hisz nemcsak hogy a magyar lakások ötödéről van szó, de ebben a szegmensben a felújítási arány is magasabb siznte jutott mára, mint a családi házaknál, vagy a társasházaknál."Számos kutatás igazolja továbbá, hogy nem igaz az, amit az NFM állít, miszerint a panelekben érhető el a legnagyobb lakásonkénti energia-megtakarítás.  Fontosnak tartjuk, hogy a panelek mellett a családi és a társasházak is részesüljenek az állami forrásokban" - mondta az ügyvezető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!