szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatalmas brazil kávétermés veszett oda, és megugrott az arabica világpiaci ára. A krízis a magyar koffeinfüggőkig is elérhet, hiába elégednek meg a rossz kávéval.

Még nem lehet megjósolni, mennyivel fizethetünk többet egy kávéért, de a helyzet igazán riasztó a koffeinfüggők számára: az elmúlt hónapokban rég nem látott magasságokba ugrott a brazil arabica kávé világpiaci ára. A szélsőséges időjárási körülmények miatt becslések szerint a várt termés körülbelül 30 százaléka odaveszett a brazil ültetvényeken.

Az idei január-februárban az ottani átlaghoz képest 75 százalékkal kevesebb eső hullott, ilyen mértékű szárazságot 3 évtizede nem tapasztaltak a dél-amerikai országban. “A helyzet sokkal súlyosabb, mint amire számítottunk” – mondta Carlos Alberto Paulino de Santos, az egyik legnagyobb brazil termelő cég, a Cooxupe vezére a Bloombergnek.

Begyűrűzik

A várt terméshiány súlyos következményekkel járhat, a szárazság miatti kiesés már 50 százalékkal is megnövelte az erős aromája miatt népszerű kávéfajta piaci árát a márciusra kötött szállítások esetében. A kávé árának ingadozása általában csak hónapokkal később kezd megmutatkozni a fogyasztói árakban, de a Wall Street Journal odáig is elmegy, hogy ezúttal a kávéfogyasztóknak lehet, hogy már egy-két héten belül mélyebben a pénztárcájukba kell nyúlniuk.

Egy dél-amerikai kávéültetvényen
AFP / Luis Acosta

Az áremelkedés a portál szerint először a nagyobb szupermarketekben lesz megfigyelhető, később pedig a kisebb kávézókba is begyűrűznek a brazíliai szárazság kellemetlen következményei.

Kibekkelik

Ha heteken belül nem is, 2-3 hónapon belül biztosan megjelenik az áremelkedés a magyarországi nagykereskedelmi és fogyasztói árakban is – mondta a hvg.hu-nak Kozeschnik László, a kávé-nagykereskedő Semiramis Kft. ügyvezetője és társtulajdonosa. A kávédrágulás nemcsak a világpiaci áremelkedés miatt várható, hanem a 312-315 forintra emelkedett euróárfolyam is megteszi a hatását. Utóbbi ugyanis a világpiaci árat forintban még feljebb srófolja, és megdrágítja a szállítást is – magyarázta a 38 ország ültetvényeiről importáló kereskedő.

A piaci szereplők várakozása azonban nem egyöntetű. Van, aki arra számít, hogy a világpiaci ár emelkedése csak nagyon lassan, hónapok vagy akár évek alatt juthat csak el a fogyasztókhoz. Akkor sem valószínű, hogy a jelenlegi 50 százalékos drágulás nyomán közel ekkora áremelkedést kapnak a nyakukba a kávéivók. Ők lesznek az utolsók, akik bármilyen áremelkedést tapasztalnak, és azt is csak nagy sokára – mondta a hvg.hu-nak Gerzsenyi András, a budapesti Fekete kávézó ügyvezetője és tulajdonosa.

AFP / Hector Retamal

A kávézó csak minőségi kávékeverékeket kínál, amelyek szinte teljes egészében arabica kávét tartalmaznak, így akár aggódhatnának is a felkunkorodó árutőzsdei grafikonok láttán. Az ügyvezető szerint azonban az első időszakban az áremelkedést jellemzően lenyelik az angliai kávépörkölők, akiktől az alapanyagokat importálják. Emellett a kávékeverékek arányainak módosításával is képesek kompenzálni egy ideig a drágulást. A kávékeverékük brazil, etióp és guatemalai kávét tartalmaz, és ha jelentős lenne az árváltozás, a brazil kávé arányát csökkenthetik.

Gerzsenyi András szerint a magyar fogyasztók azért sem fognak sokat tapasztalni a világpiaci áremelkedésből, mert a kávézók többségében és a kiskereskedelmi forgalomban jellemzően az olcsóbb és kevésbé minőségi robuszta kávét vásárolják a legtöbben.   

Az otthoni kávénk sincs biztonságban

A Semiramis Kft. ügyvezetője ezzel szemben úgy látja, hogy a brazil arabica felnyomja a többi kávé világpiaci árát is, így a drágulást nem ússzák meg ilyen könnyen a fogyasztók. A kereskedő szerint ez azért várható, mert a brazil kávé ára egyfajta irányzékként működik a kávépiacon, hiszen Brazília szállítja a világ kávétermésének mintegy harmadát. Emiatt a robuszta világpiaci ára is emelkedik, és valószínűleg ez sem átmeneti állapot, hiszen Vietnam is körülbelül 30 százalékkal kevesebb kávét tudott leszállítani a 2013/2014-es idényben, mint egy évvel korábban. Vietnam szintén nagy kávétermesztő ország, amely minőséginek nem nevezhető, de legalább olcsó kávéval tudja ellátni a kereskedőket.

Stiller Ákos

 A magyar kávéfogyasztók számára inkább ez és a forintárfolyam alakulása a rossz hír, emiatt ugyanis a Semiramis Kft. ügyvezetője szerint az olcsóbb, boltokban kapható – jellemzően robuszta – kávék ára is emelkedni fog Magyarországon. Meg kell jegyezni, a magyar kávéfogyasztás döbbenetesen alacsony még a környező országokhoz képest is

A válság előtt a magyarok fejenként valamivel több mint 3 kilogramm kávét ittak meg évente, azóta ez 2,5 kilogrammra csökkent. Ezzel szemben Szolvákiában és Romániában 5-6 kiló kávét isznak évente. Pedig ez sem sok, Luxemburgban, Svédországban és Finnországban 16-17 kilogramm az éves kávéfogyasztás.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!