szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar ügyészséghez és az Európai Bizottsághoz fordult az EU csalás elleni hivatala egy 15 milliárdos fővárosi fejlesztésnél, a Budapest Szíve nevű projektnél talált problémák miatt – írja a VS.hu. Az Európai Bizottság részéről nem kommentálták az ügyet.

Szabálytalanságokat talált az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) egy részben uniós forrásból megvalósuló, sokmilliárdos fővárosi fejlesztésnél, a Budapest Szíve nevű projektnél – derült ki az OLAF sajtóosztályának angol nyelvű leveléből, amit csütörtök este küldtek a VS.hu-nak.

Az uniós hivatal tavaly év végén fejezte be a nyomozást az ügyben, miután olyan panaszok érkeztek a hivatalhoz, hogy szabálytalanság és csalás lehetett a felújítási munkákat megelőző közbeszerzéseknél. A hivatal titoktartásra hivatkozva részleteket nem árult el az ügyről. A nyomozás érdekei, illetve a magánszemélyek jogai miatt az uniós szervezetnek a végleges beszámolói sem nyilvánosak – írja a lap.

MTI - Kovács Tamás

Az OLAF a nyomozás befejezése után megkereste a magyar ügyészséget, azt kérte, hogy tegyen lépéseket az ügyben. Ezzel párhuzamosan úgynevezett pénzügyi javaslatot tettek az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának is. A VS.hu szerint vélhetően azt kérték, hogy az EU által adott pénzt vagy annak egy részét követelje vissza az Unió.

A főváros még 2007 februárban hirdette meg a Budapest Szíve elnevezéssel azt a városfejlesztési programot, amely a Kiskörúton belüli térség megújítására és sétálóutcák kialakítására vonatkozott. A mintegy 15 milliárd forintos program három projektből áll, az első az V. kerület, a másik kettő a főváros irányítása alá tatozik.

Az OLAF és Brüsszel nem kommentál

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) az MTI-vel pénteken közölte, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap által támogatott Budapest Szíve programmal összefüggő vizsgálatot 2014 végén zárták le. A szervezet pénzügyi ajánlást fogalmazott meg az uniós szabályok betartása fölött őrködő regionális és várospolitikai főigazgatósága számára, amelyhez az alap kezelése tartozik. A pénzügyi ajánlás tartalmáról az OLAF sajtószolgálata többet nem árult el. Ezzel párhuzamosan az OLAF a magyar ügyészséget is megkereste, arra kérve a vádhatóságot, fontolja meg, tesz-e lépéseket az ügyben. 

Az OLAF sajtószolgálata azt is tudatta, hogy az ügy részleteiről nem adhat további felvilágosítást a nyomozás és a lehetséges jogi eljárás titkosságának védelme miatt. A hivatal közölte: általános szabály, hogy a jelentéseit nem hozza nyilvánosságra, azokat az illetékes hatóságoknak küldi el intézkedési javaslattal. Az OLAF sajtószolgálata arra is felhívta a figyelmet, hogy a továbbiakban is figyelemmel kíséri az ügyet, az uniós szabályok értelmében mind a tagállami, mind az uniós hatóságoknak jelenteniük kell, milyen intézkedéseket tettek a csalás elleni hivatal javaslatait követően. Az ügyben az MTI az Európai Bizottságot is megkereste, Jakub Adamowicz, a testület regionális politikáért felelős szóvivője viszont egyelőre nem akarta kommentálni az OLAF által közölteket.

Belváros: Nem kaptunk olyan tájékoztatást, ami kifogásolt volna bármit is

Belváros-Lipótváros Önkormányzata a cikk megjelenése után közölte: minden szükséges anyagot megadott az V. kerület az OLAF vizsgálatához, és nem kaptak olyan tájékoztatást, ami kifogásolt volna bármit is. Hozzátették: jelenleg nincs tudomásuk arról, hogy a projekt belvárosi részét érinti-e a kérdés.

A közlemény szerint a Belvárosban teljes mértékben érvényesült a verseny, hiszen más konzorcium nyerte a Belváros Fő utcája első ütemét, mint a másodikat, annak ellenére, hogy a két ütem között természetesen van kapcsolat. Hangsúlyozzák, hogy az Európai Unió által jóváhagyott tartalomhoz képest a kivitelező az első ütemben 300, a második ütemben 600 millió forinttal kevesebb összegért végezte el munkáját. Ezt az összesen 900 millió forintot, amit az Európai Uniónak és az államnak spóroltunk meg, egy új projektre használták fel: így sikerült felújítani az Olimpia Parkot – olvasható a közleményben. Megjegyzik: nincs tudomásunk olyan közbeszerzésről, ami az Európai Unió által jóváhagyott tartalomhoz képest olcsóbban valósult volna meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!