Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A december sztárja mindig a Tartós Befektetési Számla (TBSZ), mert rengeteg adót lehet vele megspórolni. A Bankmonitor szakértői most mutatnak néhány olyan trükköt, amit csak nagyon kevesen ismernek.
Képzeljen el egy olyan boltot, ahol belépéskor kétfajta bevásárlókosár közül választhat. Az egyik a megszokott módon működik, bármit beletehet a polcról, a kasszánál kifizeti, és mehet isten hírével. Van viszont egy másik bevásárlókosár is, és amit abba pakol, arra fizetéskor 20 százalék kedvezményt kap, cserébe pedig csak annyit kell vállalnia, hogy a vásárolt terméket 5 évig megtartja.
Leegyszerűsítve így működik a bankoknál elérhető TBSZ is. Ugyanazokat a befektetéseket kaphatjuk meg rá, mint a normál számlára, de sokkal jobban járunk, mert az elért kamatból/hozamból nem kell adóznunk. Mindezt viszont csak akkor, ha legalább 3, de inkább 5 évig nem veszünk fel pénzt a számláról.
A boltos hasonlat csak abban nem állja meg a helyét, hogy a megvásárolt termékeket itt nem kell megtartanunk 3/5 évig, de a bankszámlát, azaz a kosarat igen. A befektetéseket a „futamidő” alatt cserélhetjük benne.
TBSZ haladóknak
A számla futamideje lehet 3, illetve 5 év, de ehhez még hozzátartozik a nulladik, vagy más néven gyűjtőév. A számlára pénzt befizetni kizárólag a gyűjtőévben lehet, utána viszont (a számla megszüntetése nélkül) se ki, se be.
Egy fontos tipp, amiért decemberben különösen megéri TBSZ számlát nyitni: a futamidőt naptári években mérik, azaz a most decemberben nyitott számlák nulladik éve mindössze néhány napból áll, míg lejárata 2020. december 31. lesz.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2015. december 31-én helyezi el a pénzét egy tartós befektetési számlán, annak egy évvel rövidebb időre kell csak lemondania a pénzéről, mint annak, aki csak 2016 januárjában teszi meg ugyanezt.
Kétfajta TBSZ számla van, az egyiken bankbetéteket tarthatunk, a másikon értékpapírokat (kötvényeket, részvényeket, befektetési alapokat). A két számla nem átjárható, és egy naptári évben egy pénzintézetnél csak egy-egy (betéti illetve befektetési) számla nyitható.
Mindkét fajta számla mindössze egy keret. Betéti TBSZ esetén lehet 5 évnél rövidebb lekötést is indítani a számláról (hosszabbat nem), befektetési TBSZ esetén pedig lehet rövidebb, és bizonyos esetekben hosszabb futamidejű befektetést is vásárolni a számlára. A vásárolható értékpapírok körének (részvény, kötvény, befektetési alap) csak a szolgáltató kínálata szab határt. Azok szabadon adhatóak-vehetőek.
Az ötödik év végén dönthetünk úgy, hogy a bent lévő vagyont egy új TBSZ számlán fialtatjuk tovább. Ebben az esetben (tehát a lejáró TBSZ-ek „hosszabbításánál”) nincs gyűjtőév.
Az év végi bónuszok, tizenharmadik havi fizetések sorsa sokszor nem az, hogy elköltik őket, hanem a megtakarításokat gyarapítják velük. Ezek elhelyezését sokféleképpen meg lehet oldani, ha viszont esélyes, hogy 3 vagy 5 évig nem szükséges az aktuális összeg, akkor érdemes TBSZ-re helyezni. Sőt, ha nincs meg ennek az esélye, akkor is!
Megspórolhatjuk vele ugyanis az árfolyamnyereség és kamatadó mellett az egészségügyi hozzájárulást (ehót) is, így 22 százalékos adóterhet lehet megnyerni vele, miközben a befektetés rugalmassága nem veszik el. Azt persze ne feledje, hogy jövőre az egységes adókulcs 16-ról 15 százalékra csökken, ettől viszont a TBSZ még ugyanolyan vonzó marad.
Tudja, hogy nem tartja be a határidőt, mégis jól jár vele
Sokakban úgy él a TBSZ számla, mint egy 5 évig fix befektetés. Pedig az adóelőny egy lehetőség, amit érdemes kihasználni, de nem kötelező. Ha rövid időn belül mégis szükség lenne a TBSZ-en elhelyezett pénzre, egyszerűen megszüntethető a számla. Természetesen ilyenkor ki kell fizetni a kamatadót és az ehót, de nincs egyéb retorzió (adminisztrációs terhet okoz, mert be kell vallani és be kell fizetni ezeket az adókat).
Sőt, a teljes igazság az, hogy több szempontból még akkor is jobban járhat a TBSZ számlán történő befektetéssel, ha pontosan tudja előre, hogy fel fogja törni a számlát, tehát nem várja ki a 3, vagy az 5 évet.
Rugalmas és hordozható
Korábban nem lehetett bankok, brókercégek között mozgatni a már meglévő tartós befektetési számlákat, de mára ez a korlátozás is megszűnt. Elvi lehetőség adott arra, hogy meglévő TBSZ-t más szolgáltatóhoz vigyen a lekötési idő alatt.
A TBSZ egy keret, amivel sok mindent csinálhat. Egyrészt kétfajta közül választhat: a betéti és a befektetési TBSZ-ből. Ez a kettő nem átjárható. A csökkenő kamatok miatt valószínűleg az eddiginél nagyobb számban választják majd a betéti helyett a befektetési TBSZ-t, a Bankmonitor szakértői is ez utóbbit preferálják.
A befektetési TBSZ hozama teljes egészében a rajta elhelyezett értékpapírok hozamától függ. A számlára lehet öt évnél rövidebb (esetleg hosszabb) befektetéseket is vásárolni, szabadon eldönthető, hogy állampapírba, egyéb más kötvénybe, részvénybe, befektetési alapba vagy más értékpapírba kerül a számlán lévő pénz. Sőt, ha valamelyik befektetés nem hozza az elvárt hozamokat, akkor le is lehet cserélni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
A szeptemberi választások kiemelt témája a drogprevenció: olyan problémákat is kezelni tudnak, amibe beletört a svédek és a dánok bicskája