szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A "minőségét megőrzi" felirat után álló dátumot sokan félreértelmezik, de most segítünk egy kicsit jobban megérteni a dolgot.

A Business Insider korábban felfedte, hogy csak az Egyesült Államokban 165 milliárd dollár értékben dobnak ki élelmiszert. Ez a pazarlás részben annak köszönhető, hogy az emberek túl komolyan veszik a "minőségét megőrzi" felirat utáni dátumot, és a tegnap "lejárt" tojáshoz ma már hozzá sem nyúlnak.

Pedig, ahogy azt a lap egy környezetvédelmi tanácsadó cég tájékoztatására hivatkozva írja, az a bizonyos dátum nem azt jelenti, hogy meddig biztonságos megenni az ételt, hanem hogy meddig vannak az optimális minőségen belül.

A StillTasty nevű, nagyon hasznos oldal kategóriákra bontva tartalmazza a különböző élelmiszerek élettartamát, és még tárolási tippekkel is szolgál.

Ennek alapján egy rövid videót is készített most a Business Insider, amelyben néhány, főbb ételtípuson keresztül mutatják be, milyen sokáig fel lehet őket használni, annak ellenére, hogy milyen lejárati dátum szerepel a címkéjén. A videóból kiderül például, hogy:

  • a nyers marha-, sertés-, borjú- vagy bárányhús a hűtőben 3-5 napig, a fagyasztóban 6-12 hónapig;
  • a tojás a hűtőben 3-5 hétig, a fagyasztóban 1 évig;
  • egy csomag bacon a hűtőben bontatlanul 2 hétig, megbontva 1 hétig;
  • a sonka/párizsifélék a hűtőben megbontva 3-5 napig, bontatlanul a lejárati dátum után két hétig, a fagyasztóban pedig 1-2 hónapig;
  • a tej a hűtőben 1 héttel a lejárati dátum utánig, a fagyasztóban 3 hónapig;
  • a joghurt a hűtőben 10 nappal a lejárati dátum utánig, a fagyasztóban pedig 1-2 hónapig áll el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!