szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Erre az összefüggésre hívja fel a figyelmet a Transparency International kutatási igazgatója. Finn Heinrich a 2016-os jelentést kommentálva megállapítja: a populista politikusok felemelkedése jelentős részben annak köszönhető, hogy bírálják a korrupt eliteket, szembeállítva annak tagjait a marginalizálódó munkavállalókkal.

Ebben Donald Trump éppúgy nagymester, mint Marine Le Pen, a Nemzeti Front vezére Franciaországban. Hatalomra kerülve a populista politikusok maguk is korruptakká válnak – hangsúlyozza a Transparency International kutatási igazgatója. Példaként Magyarországot és Törökországot hozza fel. Orbán Viktor és Recep Tayip Erdogan autokrata vezetővé vált, miközben országuk folyamatosan esik vissza a Transparency International korrupciós listáján – írja a Reuters brit hírügynökség.

"Törvényesített a korrupció Magyarországon"

Most mutatja be a Transparency International a legújabb korrupcióérzékelési indexét, a helyzet lesújtó.

Persze vannak olyan országok ahol a helyzet sokkal rosszabb, mert nagyobbak a társadalmi különbségek – mutat rá a Transparency International kutatási igazgatója. Példaként említi Ukrajnát és Brazíliát. Csakhogy ebben a két államban megindult a tisztulási folyamat: mindkét helyen megbukott a vezetés. Brazíliában Dilma Roussef és baloldali csapata, Ukrajnában pedig Janukovics oroszbarát rendszere. Argentínában is változott a vezetés és ennek következtében javult az ország helyezése a korrupciós listán.

A helyzet meglehetősen lesújtó, ami magát a korrupciós listát illeti. A vizsgált 176 állam 69 százaléka 50 pont alatt végzett (0 pont az abszolút korrupció és 100 pont a teljes tisztaság ebben a rendszerben). Az élen természetesen a skandináv országok végeztek, Dánia és Új-Zéland kapta a legtöbb pontot 90-et. Utánuk Finnország következik 89 és Svédország 88 ponttal. A lista végén: Szomália, Szíria és Észak-Korea. Persze az egykor pozitív példaképből is lehet negatív szereplő, mint Dél-Korea, mely a legkevésbé korrupt államnak számított Ázsiában, míg a sámánasszony botránya rá nem világított: a politikai és az üzleti hatalom összefonódása szinte automatikusan korrupciót gerjeszt.

 Ha nincs válaszfal a politikai döntéshozatal és az üzleti élet között, akkor a korrupció elkerülhetetlen – mutat rá a Transparency International kutatási igazgatója. A Reuters összeállítás hangsúlyozza: Donald Trump ebből a szempontból nagy veszélyt jelent. Ügyvédek, akik a Citizen for Responsibility and Ethics szervezet képviseletében lépnek fel, máris megkérdőjelezték Trump elnök pozícióját. Ha valaki hol üzletember, hol pedig politikus, azzal olyan bűvös kört hozhat létre, amely korrupciót eredményez – mutat rá a Transparency International kutatási igazgatója hangsúlyozva: a populista politikusok épp a mások korrupcióját bírálva jutnak hatalomra, hogy ott aztán maguk is éppen olyan korruptak legyenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!