szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Strasbourgban, a 19-ik század utolsó harmadában, amikor a város német uralom alatt állt, épült egy földalatti bunker. Sok nagy csatában biztosított menedéket a várost éppen birtokló sereg harcosainak. De aztán, a francia-német megbékélés következtében szükségtelenné vált.

Sokáig üresen állt, de egy élelmes startup cég, a Cyclonics rájött, hogy remekül ki lehet használni a régi bunkert, amely egykor a város szélén volt, de ma már, az azóta lezajlott urbanizáció következtében a belvárosban, nem messze a központi pályaudvartól található. A köves altalajt földdel, mésszel, szalmával és egyéb növényi hulladékkal borították, termőterületté alakították. Többféle gombát, fűszernövényeket és néhány zöldségfajtát, például endíviát kezdtek termelni. A természetes fényt alacsony fogyasztású LED világító testekkel pótolták, havonta csak ötven euró a mesterséges napfény számlája. 250 négyzetméterem hetente hatvan kiló biozöldséget termelnek meg, rovarirtót nem használnak, a bevétel messze meghaladja a ráfordítást.

A földalatti kertet két, félmunkaidős alkalmazott felügyeli. A vizet a városi hálózatból biztosítják és egy ventillációs rendszer hozza be a levegőt. De az összes, gyakran negatív külső tényező, a változó időjárás, a viharok, a szárazság, a jégeső semmilyen hatással nincs a bunkerből kialakított zöldséges kertre, amely egész évben termel. „Már paradicsom és több salátaféle termelésével is próbálkozunk, a tesztek sikeresek” – mondta el a Le Figarónak Anne-Laure Labrune, a projekt vezetője.

 A bunkerzöldség program azért is nyereséges, mert gyakorlatilag nincs szállítási költség: a nagyvárosi fogyasztók, az éttermek, boltok pár száz méternyire vannak, a friss áru pillanatok alatt célba ér, szinte nulla szállítási költséggel. A pénzügyi szempontból is sikeres strasbourgi tapasztalatok alapján, a Cyclonics startup, újabb földalatti projektekben gondolkodik. Például Párizsban kinéztek maguknak egy 3000 négyzetméteres földalatti parkolót, amely jelenleg nem üzemel.

A Le Figaro a francia példák bemutatása mellett elismeri, hogy „a bunkerből zöldséges kertet” ötlet a csatornán túlról származik. Londonban, egy 1940-ben kiépített, 33 méteres mélységben lévő, 10 ezer négyzetméteres egykori légvédelmi óvóhelyet alakítottak át zöldséges kertté. Az alapelv, az olcsó működtetés mellett az volt, hogy a friss terméket a fogyasztók közvetlen közelében termeljék meg. Földalatti bunkerek és óvóhelyek Európa és a világ más, barátságtalan éghajlatú országaiban is vannak, tehát a bunkerzöldség biznisz minden jel szerint nagy jövő előtt áll.(képünk illusztráció)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!