Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Csak Bulgária, Románia és Lengyelország előzi meg.
Magyarország tavaly dobogós helyen végzett az Európai Unió 28 tagállama között a fogyasztói árak emelkedésének mértéke alapján. Az elmúlt évben idehaza 2,9 százalékkal „szaladtak el” az árak 2017-hez képest; ezt meghaladó inflációt csak Romániában (4,1 százalék) és Észtországban (3,4 százalék) regisztrált az Eurostat. A szomszéd államok közül ezzel párhuzamosan Szlovákiában 2,5, Ausztriában 2,1, Szlovéniában 1,9, Horvátországban 1,6 százalékos pénzromlást mértek.
Az élelmiszerek Magyarországon már csak 14-15 százalékkal kerülnek kevesebbe az uniós átlagnál. A ruházati cikkek és a cipők esetében pedig még kisebb a különbség. Ezzel párhuzamosan az itthoni átlagbér, illetve -jövedelem gyakran viszont csak a harmada-negyede az „európai” átlagfizetésnek.
Tény az is, hogy az egyre inkább üzleti alapon működő oktatási szektorban a fizetős kurzusok díja nagyjából a fele például az uniós átlagnak.
Az évtized fejleményeit vizsgálva ugyanakkor megállapítható, hogy Magyarország az évtized közepére jelentősen olcsóbbá vált, mint volt 2010-ben.
További részletek az e heti HVG-ben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.