Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Francia ügyész lesz Monaco új igazságügyminisztere, miután a jelenlegi éppúgy belebukott a Ribolovjev-botrányba, mint elődje, akit két éve menesztettek. Az orosz műtrágyakirály, az AS Monaco tulajdonosa szinte mindenkit megvett a miniállamban – és nemcsak ott.
A fejedelem és az AS Monaco – ez a két dolog számít a miniállamban – közölték bizalmas ismerősei a törekvő orosz oligarchával, aki letelepedett Monacóban. Gyorsan meg is vette az AS Monacót, amely kezdetben sikert sikerre halmozott: nyert francia bajnokságot és jól szerepelt a BL-ben. Mindezt irdatlanul nagy pénzekkel vásárolt játékosokkal érte el az orosz oligarcha, aki évente 130 millió eurót költött el a játékospiacon. Mindeközben szabálytalanul pénzelte a sportklubot, de amíg jöttek a sikerek, addig e fölött mindenki szemet hunyt. Állítólag maga a fejedelem rendelkezett így. Pedig a francia oknyomozó portál, a Mediaset már 2014-ben megírta, hogy évente 140 millió dollár érkezik a klub számlájára színlelt reklámszerződésekkel, melyeket az orosz oligarcha fantomcégei pénzelnek olyan adóparadicsomokban, mint például a Brit Virgin-szigetek. De nem ez tett be Dmitrij Ribolovjevnek és az AS Monacónak, hanem a válóper.
A most 53 éves Ribolovjev és neje Perm városában kezdtek bele a műtrágyabizniszbe, és hamar megszaladt nekik. Nem véletlenül, igen jó kapcsolatot ápoltak a titkosszolgálattal, és erre nagy szükségük is volt. Egyik üzlettársuk ugyanis a vetélytársuk lett. Aztán lelőtték. A bérgyilkos fegyverét Ribolovjev vásárolta meg. Ez másutt főbenjáró bizonyíték lett volna, de Oroszországban a jó kapcsolatokkal rendelkező oligarcha megúszta. Aztán mégiscsak börtönbe került, mert összekülönbözött Igor Szecsinnel, aki Putyin jóbarátja még a KGB idejéből. Csak azután szabadult, hogy eladta a hazai piacon szinte monopolhelyzetet élvező műtrágyacégét, állítólag 6,5 milliárd dollárért. Az oligarcha menekült – így érkezett meg Monacóba.
A miniállamot nem véletlenül választotta, ez egy európai adóparadicsom, amely furcsa szimbiózisban él Franciaországgal. Az adókedvezmények, no meg a Brexit miatt nemrég idetelepült Nagy-Britannia leggazdagabb embere is.
Az ingatlanok és a műkincsek lettek Dmitrij Ribolovjev szenvedélyei, több mint 2 milliárd euróért vásárolt műkincseket, a többi között Leonardo da Vinci alkotását a Salvator Mundit is, mely később a világ legdrágább festménye lett. Amikor az orosz oligarcha számára megszerezte egy svájci műkereskedő, akkor még jóval kevesebbet ért, hiszen sokan vitatták, hogy a rossz állapotban levő kép valóban Leonardo da Vinci alkotása lenne. A svájci műkereskedő felmérte, az orosz oligarchának halvány fogalma sincs a művészetről. Dmitrij Ribolovjev szórta a pénzt, de egy idő után észbe kapott, követelte az elszámolást. A könyvek átvizsgálása után 1 milliárd eurós csalást gyanított. Legalábbis ennyiért perelte a svájci műkereskedőt. A vita tárgya maga az alapszerződés volt: az orosz oligarcha abban a hitben élt, hogy ő a műkincsek tulajdonosa, és a svájci műkereskedő jutalékért dolgozik neki. A svájci viszont azt állította, ő a tulaj, Ribolovjev csak a szponzor. Véget nem érő pereskedés kezdődött nemcsak Monacóban, de Svájcban, Hongkongban és Szingapúrban is.
Négy éve Monacóban a hatóságok elfogták a svájci műkereskedőt, de el kellett engedniük. Ráadásul a francia lapok megírták, Ribolovjev megkente a hatóságokat Monacóban. Szinte mindenki kapott valamit, helikopteres túrát, jachtkirándulást vagy épp meccsjegyet az AS Monaco stadionjába. A francia sajtó leleplezéseit Monaco uralkodója sem hagyhatta sokáig figyelmen kívül: tavaly novemberben a futballpályán vették őrizetbe az orosz oligarchát, akinek a vagyonát akkor 6,8 milliárd dollárra becsülte a Forbes. A dúsgazdag oroszt, a fejedelem jóbarátját persze gyorsan elengedték. Ribolovjev egyből Moszkvába szaladt, mert rájött arra, hogy mégiscsak orosz állampolgár.
Monacóban pedig megindult a tisztogatás. A fejedelem kénytelen volt rádöbbeni, nincs tiszta ember a rendőri és igazságügyi vezetésben, akit kinevezhetne igazságügyi miniszternek. Mindenki kapott ugyanis valami kis "apróságot" Dmitrij Ribolovjevtől. Ezért importál most Franciaországból minisztert Monaco: Aix en Provence városának eddigi ügyésze lesz az igazságügyi miniszter a miniállamban, ahol sok Ribolovjevhez hasonló dollármilliárdos tengeti életét.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Lassan valóban eljön az ideje annak, hogy a cégvezetők mérlegeljék, mit kezdjenek az MI kínálta lehetőségekkel.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.
Az osztrák Profil szerint van olyan olvasata is a történteknek, hogy Orbán Viktor gyengének látszik.
Teljesen rendben van, ha Orbán Viktor nem kér a Pride-ból, de ne erőltesse rá mindenkire az ódzkodását, csinálja a négy fal között. Vélemény.
„És ki hozta azt a törvényt?” – kérdezte a Tisza Párt elnöke.
Személyes profiljára posztolt erős véleményt.