szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ha Washington nem lesz engedékenyebb, tovább romolhat a helyzet.

Csak 6 százalékkal növekedett a gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben. Így az első kilenc hónap folyamán a növekedés üteme 6,2% lett. A pekingi Global Times igyekszik megnyugtatni a kedélyeket: mindez belül van az éves gazdasági terven, mely 6-6,5%-os növekedést irányzott elő erre az évre. A kínaiak arra mutatnak rá, hogy a növekedés tempójának a lassulása természetes jelenség, ahogy egyre fejlettebb egy gazdaság. Ráadásul az amerikai-kínai kereskedelmi háború semmiképp sem tesz jót az 1,4 milliárd lakosú országnak.

A Bloomberg azonban aggódik. Nem jó a világgazdaságnak, hogy a kínaiak növekedési mutatója egyre gyengül – véli a gazdasági portál, mely kiemeli, hogy az új beruházások egyáltalán nem érik el a kívánatos szintet vagyis a döntéshozók nem bíznak abban, hogy hamarosan eloszlanak a felhők a globális gazdaság második számú nagyhatalmának a feje felül.

Csak 5,4%-kal nőttek az új beruházások – hívja fel a figyelmet a Bloomberg. Ez kínai mércével mérve siralmasan alacsony. Igaz, hogy az ipari termelés szeptemberben növekedett, de ez önmagában kevés ahhoz, hogy optimizmusra adjon okot. Különösen azért nincs ok erre, mert stagnál a hazai fogyasztói piac, melynek a kínai gazdaság motorjának kellene lennie.

A pekingi vezetés az amerikaiakkal folyó kereskedelmi háború alatt többször is a világ tudtára adta, hogy kettős stratégiával kívánják kivédeni a negatív következményeket. Egyrészt új exportpiacokat keresnek – az Új Selyemút program ennek a leginkább látványos eleme. Másrészt pedig a hazai piac növelésére koncentrálnak, hogy ezzel biztosítsák a gazdasági növekedés dinamikáját. Csakhogy a kínaiak jövedelme határt szab ennek, arról nem is beszélve, hogy a lakosság többsége még nem része a fogyasztói társadalomnak. Olyan kicsi ugyanis a jövedelme, hogy azt mind kénytelen a megélhetésre fordítani. A családok jelentős része nyakig el van adósodva, ezért kétszer is meggondolja, hogy újabb kiadásokba verje magát. Mindezzel együtt a kiskereskedelmi forgalom 7,8%-kal volt magasabb mint egy évvel ezelőtt. Mindenütt másutt ezek a számok megnyugtatóan hatnának, de Kína hozzászoktatta a világot a rekord tempóhoz, amely a legutóbbi globális gazdasági válság idején életmentőnek bizonyult.

6% alá mehet a növekedés a negyedik negyedévben. Ezt jósolják azok az elemzők, akik a Reuters hírügynökségnek nyilatkoztak. Valószínűleg 5,9%-os növekedést mutatnak majd ki a statisztikusok az október-december negyedévre. Ily módon Kína a 6-6,5%-os idei tervet teljesítené, mert az éves mutató nem csökkenne 6% alá. Ennek lélektani hatása lenne nemcsak Kínában, hanem az egész világon, ahol már majdnem annyira várják a kínaiak adatait az elemzők mint az USA vagy az eurózóna teljesítményét.

Az IMF is tart a kínai gazdaság lassulásától

Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezetője az amerikai-kínai kereskedelmi háború mielőbbi befejezését sürgette annak érdekében, hogy a világgazdaság elkerüljön egy újabb nagy recessziót. Abban szinte mindenki egyetért, hogy a kínaiak Trump szankcióinak a levét isszák. Ráadásul Steven Mnuchin pénzügyminiszter megfenyegette Pekinget: amennyiben nem lesz záros határidőn belül megállapodás, akkor újabb szankciócsomag jön decemberben.

Ennek eredményeképp gyakorlatilag a teljes kínai exportot lefednék a büntető szankciók. Az IMF arra hívja fel a figyelmet, hogy 2019 a világgazdaság leggyengébb éve lesz a 2008/2009-es válság óta. Ha viszont feloldanák a szankciókat, akkor 2020 már a gyorsabb növekedés éve lehet Kínában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!