Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
A jegybank 330, Magyarország versenyképességét javítani hivatott javaslatának felében semmiféle lépés nem történt eddig, a csomag megvalósítása 22 százalékon áll.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyilvánosságra hozta első Versenyképességi tükör nevű elemzését, amiben azt vizsgálják, hogy a jegybank saját, 330 pontos versenyképesség-javító javaslatcsomagjából mennyi valósult meg. Mivel a lépések megtételének nagy része kormányzati vagy országgyűlési hatáskör (például az adórendszerben végzendő átalakítások), az MNB lényegében azt méri, hogy a Fidesz mennyiben valósítja meg az MNB javaslatait.
A megvalósítás ráadásul nem minden esetben jelenti egy lépés tényleges megtételét, ha valamiről, mondjuk az óvodai férőhelyek 2022-ig történő bővítéséről kormányzati döntés születik, akkor azt a jegybank teljesültnek tekinti – magyarázta Palotai Dániel, az MNB kiemelt ügyekért felelős ügyvezető igazgatója a hvg.hu kérdésére. A versenyképességi tényezők tényleges alakulását a jegybank egy másik kiadványban, a tavaszonként publikált Versenyképességi jelentésben vizsgálja, a két dokumentumot ezért érdemes lesz a jövőben összeolvasni. De természetesen ha a jegybank valamelyik javaslata mégsem valósul meg, arra az elemzők kénytelenek lesznek reflektálni a későbbi kiadványokban.
A kitűzött cél ugyebár az, hogy Magyarország 2030-ra elérje Ausztria fejlettségének 80 százalékát. Ehhez évi 1-2 százalékos növekedési többletre van szükség a fejlett nyugat-európai országokhoz képest. 2013 óta ez megvalósult, de a növekedés ütemét fenn kell tartani, ehhez van szükség a jegybank szerint a 330 pontos versenyképességi csomagjának megvalósítására, illetve az eredmények követésére, visszamérésére.
165 javaslat esetében meg sem kezdődött a megvalósítás – ismertette az eredményeket Palotai. A maradékban legalább megkezdődött, 7 pontban megvalósult. “Vegyes a kép” – mondta.
A jegybank Versenyképességi Programja súlyozott számítás szerint 22 százalékos megvalósuláson áll. Minden területen (12 fejezet) messze még a teljes megvalósulás. Az új pénzügyi modell kialakítása (amúgy ez az egyik olyan terület, amire az MNB-nek a legnagyobb hatása van) és az állami hatékonyság javítása állnak a legjobban. A munkaerőpiac és családbarát intézkedések területein a legnagyobb a meg nem valósult, sőt el sem kezdett javaslatok aránya. De Palotai szerint ezeken a területeken magas a bázis, már az MNB programjának megjelenése előtt nagyon sok pozitív intézkedés történt.
Palotai szerint minden területen találhatók pozitív és negatív példák.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Talán mindenki halott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település található Magyarországon. Játsszon velünk!
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.