szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A segélyszervezet arra figyelmeztet, hogy gyors intézkedések nélkül Afrikában a koronavírus-járvány miatt az emberek fele elveszítheti a munkáját.

Ha a koronavírus-járvány megfékezése érdekében leállítják a gazdaságot, az világszerte 10, de a fejlődő országokban, Fekete- és Észak-Afrikában, valamint a Közel-Keleten 30 évvel veti vissza a szegénység felszámolásában elért eredményeket. Afrikában több mint félmilliárd ember süllyedhet szegénységbe, ha nem cselekszünk gyorsan – figyelmeztet az Oxfam.

A világ egyik legnagyobb humanitárius szervezete csütörtökön tette közzé a legújabb jelentést, mielőtt jövő héten virtuális tanácskozásba kezdenek a G20-országok pénzügyminisztereivel, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank képviselőivel. Mint írták, mára a koronavírus-járvány a világ 7,8 milliárd szegénységben élő népességének felét érinti. A jelentés rámutat arra is, hogy ha csak 20 százalékkal csökkennek a fizetések a recesszió miatt, akkor további 548 millió embernek kell kevesebb mint 5,5 dollárból megélnie naponta.

A jövő heti tárgyalások középpontjában az áll majd, hogy elengedjék-e a világ legszegényebb országainak adósságát, és hogy bővítsék-e az IMF által biztosított forrásokat a különleges lehívási jogokon keresztül a küszködő országok megsegítésére. Az ENSZ állásfoglalása szerint 2,5 trillió dollárra lenne szükség a fejlődő országoknak, hogy megküzdjenek a mostani válsággal és ne veszítse el az emberek fele a munkáját.

„A világjárvány az egész világon érezhető, pusztító gazdasági visszaesést eredményez. Viszont a fejlődő országokban élő szegényeknek, akik már most is megküzdenek a túlélésért, szinte semmilyen védőhálójuk nincs, ami megakadályozná, hogy szegénységbe süllyedjenek” – mondta José María Vera, az Oxfam ügyvezető igazgatója.

A segélyszervezet egy pénzügyi mentőcsomag létrehozására szólítja fel a nemzetközi közösséget, amiből a sérülékeny kisvállalkozásokat és azokat segítenék, akik már most elveszítették a bevételi forrásukat. Ezt több forrásból képzelik el: az egyik a fejlődő országok 1 trillió dolláros adósságfizetésének eltörlése, és a különleges lehívási jogokon keresztül a legalább 1 trillió dolláros IMF-csomag adná az alapját.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Gazdaság

Élelmezési válság jöhet, pedig van elegendő étel

Elakadó segélyszállítmányok és túlzott exportkorlátozás: bár élelemből nincs hiány, a korlátozások, óvintézkedések és a szállítmányozásban történő fennakadások könnyen élelmezési válsághoz is vezethetnek a fejlődő országokban.