szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A munkanélküliség az egekben a dél-európai országban, amely az EU segítségére vár.

15,5%-kal eshet vissza a GDP az idén, miközben a költségvetési hiány rekord magasságokba emelkedhet: 12,5% lehet. Ez az Unicredit előrejelzése, mások "csak" 10% körüli visszaesést és 10%-os GDP-arányos hiányt jövendölnek – írja a Financial Times.

Spanyolországban a békeidőkben is nagyon magas volt a munkanélküliség: 14 százalékos. Most ez villámgyorsan emelkedik: 6 millió ember csak úgy tarthatta meg a munkahelyét Spanyolország 19 millió munkavállalója közül, hogy a kormány fizeti a bérük egy részét. 800 ezren így is elveszítették a munkájukat.

Spanyolország támogatná az európai koronavírus-kötvény bevezetését. A költségvetést ellenőrző hivatal elnöke a Financial Timesban meg is indokolta, hogy miért. Az országnak kicsi a játéktere, az államadósság az éves GDP 100%-a volt a válság előtt, most felmegy valószínűleg 120%-ra. Ki ad hitelt egy ilyen államnak és főként mennyiért?

Cristina Herrero arra is rámutat, hogy Spanyolországban nagyon sok a szerződéses munkavállaló, akik a válság idején szinte automatikusan elveszítik a munkájukat. A másik gyenge pont a turizmus. Spanyolországban rengetegen élnek ebből, akik teljesen ki vannak szolgáltatva a válságnak. "Azt kellene elsősorban tudnunk: meddig tart ez a válság?!" – hangsúlyozza a költségvetést ellenőrző hivatal elnöke.

Pedro Sanchez miniszterelnök is tisztában van a helyzet súlyosságával. Ezért április végétől lassan újraindítaná a gazdaságot , hogy a turista szezon ne vesszen el teljes mértékben. Az El País értesülései szerint a kormány tisztában van azzal, hogy az újranyitás egyáltalán nem veszélytelen kísérlet hiszen Spanyolország a koronavírus-járvány által leginkább sújtott országok közé tartozik. Dehát a turizmus a GDP 12%-át jelenti Spanyolországban, és a munkaerő 13%-át foglalkoztatja. Spanyolország 100 milliárd eurós válság csomagot készített , csakhogy ez kevés: Spanyolországban a válság csomag a GDP 12%-át teszi ki, Nagy Britanniában 18%-át , Franciaországban 23%-át és Németországban csaknem 60%-át! – írja a Financial Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!