Tetszett a cikk?

Orbán Viktor miniszterelnök írta alá a rendeletet.

Pénteken 11 órától állami felügyelet alá került a debreceni Kartonpack Dobozipari Nyrt. nevű tőzsdei társaság. A cég tulajdonosai és vezetői helyett kormánybiztos dönthet mindenről.

Az egykori kisipari szövetkezetből alakult nyereséges vállalkozásról akkor írtunk, amikor kiderült, hogy elnöke a Kulcsár-ügy miatt egy cégvezetéstől eltiltott személy volt, és ezután komoly harcok dúltak a cégen belül.

Hogy most mi tette szükségessé a dobozgyár állami kézbe vételét, az nem derül ki a péntek reggeli Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletből. A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter péntek kora délután kiadott közleménye szerint stratégiai fontosságú vállalatok közé került a cég,

a Kormány a koronavírus járvány elleni védekezés keretében kiemelt figyelmet szentel annak, hogy a stratégiai fontosságú vállalatok működőképessége fennmaradjon és a lakosság ellátása folyamatosan biztosított legyen.

A stratégiai iparágakkal együtt szükséges kezelni az ezeket kiszolgáló gazdasági folyamatokat megvalósító cégeket is, így az állami szerepvállalás ebben a körben is indokolt - tették hozzá. A cégben a Magyar Állam 61,9%-os mértékben részvényesi jogok gyakorolására jogosult.

A cég a honlapján magáról azt írja, kiemelt partnerük a gyógyszeripar.

A tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos kormányzati feladatok összehangolásáért felelős kormánybiztos, azaz Juhász Edit, a Miniszterelnöki Kormányiroda államtitkára bármilyen döntést meghozhat "a társaság működőképességének fenntartása, az állami felügyelet hatékony ellátása érdekében". Minden vezetőt leválthat, beszámoltathat, a cég minden szerződését felmondhatja, mindenbe betekinthet és mindent megtehet, ami egyébként az igazgatóság vagy a közgyűlés hatáskörébe tartozna.

Ilyen döntést most először hozott a kormány a veszélyhelyzetben kapott felhatalmazás alapján.

A cég 2019-ben közel 2,5 milliárdos bevétel mellett meglehetősen szerény, 8 millió forintos adózás utáni eredményt tudott elérni, ami jelentős visszaesés az egy évvel ezelőtti 100 milliós nyereséghez képest. A különbség leginkább a rövid lejáratú, azon belül is a szállítói kötelezettségekből adódik, amelyek közel 90 millió forinttal nőttek egy év alatt, de az anyagjellegű ráfordítása is nőtt a cégnek közel 300 millió forinttal. Érdekesség még, hogy a lízingtartozásából 2019-ben mintegy 70 millió forintnyit lerendezett, de így is közel 80 millió forintnyi ilyen tartozása van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!