szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi dolgozók rendkívüli juttatása megdobta az átlagkereseti mutatót, ahogy az is, hogy a részmunkaidőre küldött emberek nem számítanak bele a statisztikába.

Idén júniusban a bruttó átlagkereset 421 700 forint volt, ami 15,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A kiugró növekedés oka nagy részben az egészségügyi dolgozóknak kiosztott 500 ezer forintos egyszeri rendkívüli juttatás volt.

De fontos megemlíteni még egy részletet a módszertanból: a statisztikába azok kerülnek be, akik 5 főnél nagyobb cégnél teljes állásban dolgoznak, vagyis mindazok, akik a járvány miatt részmunkaidőre kerültek át, kiestek a kereseti statisztikából.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 280 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 290 200 forintot ért el.

Az év első hat hónapját összesítve a bruttó átlagkereset 395 000, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 600 forint volt, mindkettő 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (723 500 forint), és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (249 900 forint).

A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 429 000, a nők esetében 362 100 forintot ért el, ez a férfiaknál 9,0, a nőknél 11,2 százalékos növekedést jelent egy év alatt.

Mivel az infláció 3,4 százalékos volt, a reálkereset 6,3 százalékkal nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kiszámolták: a magyar kormányzat kevesebbet költ a állástalanokra, mint amennyit beszed a munkanélküliség fedezésére

Magyarországon a világon a legszűkmarkúbb a munkanélküli ellátások rendszere. Ez olyannyira igaz, hogy még a példátlan gazdasági visszaesést hozó koronavírus járvány miatt megugró munkanélküliség idején is kevesebbet költ munkanélküli ellátásra a kormányzat, mint amennyit ezek fedezetére beszed – írja elemzésében a G7.