szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mostani negyedévben 5 százalék környékére nőhet az infláció, de az év második felében már lassulhat a drágulás. A harmadik hullám már kevésbé üti meg a gazdaságot, mint az első – olvasható a Magyar Nemzeti Bank elemzésében.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Részletesen elemezte a Magyar Nemzeti Bank a gazdaság helyzetét a kamatdöntés indoklásában. Az alapkamaton ezúttal sem változtattak, tehát az maradt a tavaly július óta meglévő rekordalacsony 0,6 százalék, azt azonban hozzátették: ha látni fognak olyan kockázatot, hogy az infláció tovább nő, „az MNB készen áll a megfelelő eszközök alkalmazására”.

A jegybank úgy számol, hogy a járvány harmadik hulláma alatti lezárások nem okoznak akkora kárt a gazdaságnak, mint az első hullám alatti leállás. A GDP így is csökkenhet az első negyedévben, de a gazdaság gyors helyreállásban reménykedhet, ahogy enyhülnek a korlátozások – írták.

A jegybanki elemzés szerint idén 4-6 százalék közötti lehet a GDP-növekedés a 2020-as mélyponthoz képest. Az infláció ugyan 3,7 százalékos volt márciusban – a cél 3 százalék, amitől 1 százalékpont eltérés tolerálható –, és a második negyedévben akár 5 százalékos is lehet. Ezt az üzemanyagárak emelkedése, a jövedéki adó növekedése, és a „gazdaság újraindításával jelentkező kereslet-kínálati súrlódások” okozzák. A nyárra azonban az átmeneti hatások kifuthatnak, így az egész éven 3,8-3,9 százalékos lehet az infláció a jegybank szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!