szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az előző évhez viszonyítva nőtt a kiskereskedelmi forgalom novemberben, de lassabban, mint a megelőző hónapokban. Októberhez képest valamelyest csökkent a kiskereskedelmi forgalom az üzemanyag-forgalom visszaesése miatt.

Novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 3,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – írja jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Novemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,2 százalékkal emelkedett az értékesítés az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.

A fenti növekedési ütem lassulást jelent a megelőző hónapokhoz képest éves alapon, augusztusban, szeptemberben és novemberben is nagyobb volt a növekedés 2020-hoz képest. 2021 októberéhez viszonyítva a kiskereskedelmi forgalom valamelyest, 0,1 százalékkal visszaesett. Havi alapon utoljára áprilisban mért visszaesést a KSH. Az üzemanyag-forgalom 2,4 százalékkal csökkent októberhez képest, az azon kívüli kiskereskedelem 0,1 százalékkal nőtt.

Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza szerint az üzemanyagforgalom visszaesése különösen annak fényében meglepő, hogy bár októberben is jelentősen emelkedett az üzemanyag ára, az mégsem gyakorolt ilyen drasztikus hatást az értékesített mennyiségre. Ráadásul a november második felében a csúcshoz mérten jóval alacsonyabb szinten maximalizált üzemanyagár miatt is azt várhattuk, hogy az üzemanyag-forgalom visszaesése nem lesz ilyen mértékű. Könnyen lehet, hogy az újabb Covid-hullám miatt lecsökkent mobilitás és megnövekedett otthoni munkavégzés az, ami végül a novemberi visszaesést ilyen mértékűvé tette.

Van itt azonban más negatív meglepetés is – figyelmeztet Virovácz Péter. A nem élelmiszer-kiskereskedelem esetében is havi alapon csupán 0,3 százalékos növekedést látni. A gyengébb október után arra lehetett számítani, hogy a háztartások a novemberi leárazásokra várnak, és így a november sokkal dinamikusabb bővülést hoz. Ehhez képest azonban a korábbi hatalmas akciók elmaradása (vagy ha úgy tetszik, a rendkívül magas infláció) bizony jóval kisebb novemberi forgalmat generált. A tavalyi évi magas bázishoz viszonyítva a bútor-, műszakicikk-üzletek forgalma 7,4 százalékkal esett vissza.

Éves alapon az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,1 százalékkal növekedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,2 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,6 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 4,9 százalékkal bővült. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 29, a használtcikk-üzletekben 28, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 11, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 6,6, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 2,9 százalékkal emelkedett. A forgalom volumene 7,4 százalékkal kisebb lett a bútor-, műszakicikk-üzletekben.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 12 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene – a tavaly novemberi magas bázishoz képest – 0,9 százalékkal nőtt. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 6,2 százalékkal növekedett. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 0,3 százalékkal nőttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!